Slider

Maciej Cuske

Juror konkursu filmów dokumentalnych.

Reżyser filmów dokumentalnych: Antykwariat, Elektryczka, Pamiętaj abyś dzień święty święcił. Jego Wieloryb z Lorino – nagrodzony Polskim Orłem oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Millennium Docs Against Gravity Film Festival oraz Off Cinema, zwyciężył w konkursie filmów dokumentalnych ubiegłorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

fot. Leszek Holf

Kinga Dębska

Jurorka konkursu filmów dokumentalnych.

Reżyserka filmów dokumentalnych: Józek i jego dzieci, Aktorka wspólnie z Marią Konwicką, Tu się żyje i fabularnych: Moje córki krowy, Zabawa, zabawa, Zupa nic. Wiceprzewodnicząca Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W sierpniu 2021 roku odsłonięto jej gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.

 

fot. Marta Łącka

Kaja Klimek

Jurorka konkursu filmów dokumentalnych.

Edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa. Nieustannie dyskutuje o filmach – z widzami, z twórcami na festiwalach, z krytykami w mediach, ze studentami na UW i SWPS oraz z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program Seriaale w TVN Fabuła oraz Warsztat Filmowy w Red Carpet TV. W internecie działa jako Kajutex.

fot. Sławek Pultyn 

Monika Kotecka

Jurorka konkursu filmów dokumentalnych.

Operatorka i reżyserka filmów dokumentalnych. Skończyła wydział operatorski w PWSFTViT w Łodzi. Jej debiut reżyserski Wolta, współtworzony z Karoliną Poryzałą, wyróżniony został wieloma nagrodami i włączony do kolekcji opDocs platformy „New York Times”. W 2021 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym miał premierę ich wspólny pełnometrażowy dokument Stado.

 

Jerzy Śladkowski

Juror konkursu filmów dokumentalnych.

Reżyser filmów dokumentalnych. W 1982 roku wyjechał z Polski do Szwecji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Współpracuje z telewizjami: szwedzką, fińską, duńską, norweską i niemiecką. Zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej (Vodka Factory, Don Juan, Gorzka miłość). Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Dariusz Bugalski

Juror konkursu reportaży telewizyjnych.

Pisarz, poeta (powieść Wirus, wiersze Korespondent Małego Przeglądu), wykładowca akademicki, dziennikarz radiowy. Przez blisko dwie dekady był związany z Trójką, gdzie prowadził audycje „Polska według Polaków”, „Wszystko, co najważniejsze”, „Według Polaków”, a także „Klub Trójki” i „Trójkę pod Księżycem”. Od 2020 roku tworzy własny podcast K3.

fot. Rafał Masłow

Alicja Grzechowiak

Jurorka konkursu reportaży telewizyjnych.

Dziennikarka, reporterka, na stałe współpracujące z białostockim ośrodkiem TVP. Autorka kilkudziesięciu reportaży społecznych, obyczajowych i interwencyjnych. Laureatka festiwali filmowych, zdobywczyni wielu nagród w dziedzinie reportażu. Za Opowiem o moim życiu otrzymała nagrodę dla najlepszego reportażu ubiegłorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Grzegorz Kuczek

Juror konkursu reportaży telewizyjnych.

Dziennikarz, reporter programu TVN „Uwaga!”, wcześniej związany także z RMF FM i polską sekcją BBC. Laureat nagrody Grand Press za reportaż Fenomen ojca Rydzyka. Do historii dziennikarstwa śledczego przeszła prowokacja, którą przeprowadził kupując na bazarze fałszywy dowód osobisty. Emisja reportażu zakończyła się procesem sądowym i głośnym wyrokiem.

Jarek Tokarski

Jury Młodych Krytyków Festiwalu Kamera Akcja.

Host podcastu Celuloid i światło, scenarzysta, reżyser, absolwent filmoznawstwa, kinofil. W kinie szczególnie zainteresowany granicą między snem a jawą, dobrem a złem. Autor krótkich metraży, teledysków i reklam. Przygotowuje się do debiutu fabularnego. Laureat Konkursu Krytyk Mówi na 12. Festiwalu Kamera Akcja w 2021 r.

Julia Palmowska 

Jury Młodych Krytyków Festiwalu Kamera Akcja.

Laureatka Jury Twórczyń Konkursu Krytyk Pisze na 12. Festiwalu Kamera Akcja w 2021 r. Autorka bloga Palma kulturalna i współprowadzącą podcastu Inna kultura. Pisze również teksty dla ProAnima.pl Portalu Promocji Kultury. Często występuje w różnych audycjach o tematyce filmowej. Uwielbia każdą Nową Falę, z którą się zapoznała.

Marcin Prymas

Jury Młodych Krytyków Festiwalu Kamera Akcja.

Laureat Jury Krytyków Konkursu Krytyk Pisze na 12. Festiwalu Kamera Akcja w 2021 r. Pasjonat kina i recenzent-amator. Student Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2017 współtworzy portal filmowy Pełna Sala, z ramienia którego regularnie relacjonuje polskie i zagraniczne festiwale.

Jan Smyk

Juror konkursu reportaży radiowych.

Dziennikarz Polskiego Radia Białystok, laureat nagród: Witolda Zadrowskiego, Melchiora Wańkowicza i „Złotego Mikrofonu”, autor „Antologii Polskiego Reportażu Radiowego”.

Krzysztof Skowroński

Juror konkursu reportaży radiowych.

Dziennikarz, felietonista, związany z TVP, Telewizją Puls i Polsatem, były dyrektor Radiowej Trójki, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, założyciel i lider Radia Wnet.

Lidia Lasota

Jurorka konkursu reportaży radiowych.

Redaktor naczelna Radia Łódź, wcześniej dziennikarsko przez 20 lat związana z Telewizją Polską, gdzie m.in. współtworzyła magazyn „Sprawa dla reportera”

Tomasz Wolski

reżyser filmu 1970

Dokumentalista, którego znakiem firmowym jest wszechstronność. Jest nie tylko scenarzystą i reżyserem filmów, ale często też operatorem i montażystą, a nawet dźwiękowcem. Do jego najważniejszych filmów należą Klinika (2006), Szczęściarze (2009), Lekarze (2011), Zwyczajny kraj (2020)

Paweł Łoziński

reżyser filmu Film balkonowy

Reżyser, operator i producent ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Rekordzista w liczbie zwycięstw na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, jest posiadaczem już czterech statuetek Białej Kobry za Miejsce urodzenia (1992), Chemię (2009), Ojca i syna (2013) i Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham (2016).

Piotr Szczepański

Reżyser filmu @miriamfrompoland

Urodzony w 1975 roku w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Polskiej Gildii Reżyserów Filmowych i Polskiej Gildii Reżyserów Dokumentalnych. Specjalizuje się w długich dokumentach obserwacyjnych nakręconych metodą Direct Cinema. Jego dokumentalny debiut „Generacja C.K.O.D.” przyniósł mu Złotego Lajkonika na Festiwalu w Krakowie w 2004 roku.

Monika Meleń

reżyserka filmu Jeden dzień dłużej

Reportażystka i dokumentalistka. Autorka min wielokrotnie nagradzanego Filmu dla Stasia, w tym nagrodą za „Szczególną wrażliwość na sprawy społeczne” przyznaną podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny, nagrodą „Hollywood Egle Award” czy główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.  W 2019  roku otrzymała główna nagrodę za najlepszy reportaż podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. 

Karolina Maria Kuta

Reżyserka filmu Jeden dom

Dokumentalistka i reporterka. Absolwentka Dokumentalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała również w Zagrzebiu. Współpracowała z największymi polskimi mediami jako reporterka. Tematami jej projektów są mniejszości, prawa kobiet, kwestie tożsamościowe. Realizuje filmy dla organizacji pozarządowych. “Jeden dom” to jej pierwszy dokument, równolegle pracuje nad dokumentalnym debiutem pełnometrażowym.

Corrine Niox Chateau

Reżyserka filmu Lepiej milczeć

Urodziła się w Nowym Jorku jako dziecko w pierwszym pokoleniu francuskich i polskich rodziców. Uczęszczała na studia filmowe na Uniwersytecie Nowojorskim oraz w American Film Institute w Los Angeles. Napisała i wyreżyserowała pełnometrażowy dokument Safer in Silence, który zmontowała Milenia Fiedler, obecna rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Marek Gajczak

reżyser filmu Nature is my Homeland

Operator i reżyser. Urodził się w 1966 roku. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale operatorskim. Ukończył również warsztaty operatorskie Masterclass for DOP w Budapeszcie. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w pełnometrażowym filmie fabularnym Pod powierzchnią. Współpracował z Telewizją TVN i Telewizją Polską. Obecnie pracuje głównie jako autor zdjęć i reżyser filmów dokumentalnych, których zrealizował kilkadziesiąt.

Maja Markowska

Reżyserka filmu Papierosy

Koszalinianka, obecnie związana z Bydgoszczą. Absolwentka kursu „przedszkole filmowe” w Szkole Wajdy. „Papierosy” to jej debiut filmowy, który miał swoją premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Poza filmami tworzy animacje, maluje obrazy oraz robi fotografie analogowe.

Weronika Szyma

Reżyserka filmu Pewnego razu w Izraelu

Urodzona w 1996 r. w Warszawie, studentka PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Animacji. Zajmuje się animacją analogową, muzyką oraz DJingiem; w obszarze jej zainteresowań twórczych pojawiają się tematy cielesności, międzykulturowości i lingwistyki.

Fariz Ahmedov

Reżyser filmu Ostatni

Urodzony w 1983 w Baku. Skończył Bakijski Uniwersytet Państwowy. W 2012 ukończył Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (Wydział Reżyserii Filmowej).

Andrzej Cichocki

Reżyser filmu Trochę raju

Wielokrotnie nagradzany jako reżyser i autor zdjęć. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, studiował też wokalistykę z aktorstwem. Obecnie doktorant sztuki filmowej i teatralnej, zapalony wykładowca Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zofia Kowalewska

Reżyserka filmu Tylko wiatr

 Reżyserka głośnego dokumentu Więzi, który zdobył ponad 40 nagród na festiwalach i znalazł się na tzw. krótkiej liście dziesięciu filmów mających szansę na nominację do Oscara 2017. Laureatka Talentu Trójki 2017 w kategorii Film, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jakub Mikurda

Reżyser filmu Ucieczka na srebrny glob

Filmoznawca, psycholog, filozof, kierownik Instytutu Nauk o Sztuce i Pracowni Eseju Filmowego łódzkiej Szkoły Filmowej. Jako reżyser zadebiutował pełnometrażowym dokumentem „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”.

Piotr Jacoń

Reżyser filmu Wszystko o moim dziecku

Filolog, dziennikarz TVN24, związany był również z Radiem Gdańsk i Dziennikiem Bałtyckim.

Magdalena Sienicka

Reżyserka reportażu Amazonki

Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie na kierunkach Psychologia Społeczna i Kulturoznawstwo. Zrealizowała jak dotąd dwa autorskie filmy krótkometrażowe oraz kilka filmów warsztatowych. Obecnie jest w trakcie zakończenia produkcji trzeciego, o kobietach, które pomimo traumatycznych życiowych doświadczeń i starszego wieku są aktywne i chcą cieszyć się życiem.

Edyta Krześnik

Reżyserka reportażu Byłam dobrą matką

Dziennikarka programu TVN Uwaga! Laureatka m.in. pierwszej edycji konkursu dla dziennikarzy „Twarze Ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego.

Magdalena Raczkowska-Kazek

Reżyserka reportażu Droga życia

Związana z TVN24 od 2005 roku, pracowała jako redaktor i reporter w programach informacyjnych. Od 2014 roku jest na stałe związana z programem „Czarno na Białym”. Jej reportaże poświęcone są zagadnieniom społecznym, historycznym i ekologicznym. Nagrodzona nominacją do nagrody Grand Press w 2017 roku w kategorii reportaż za „Ukraiński punkt widzenia” (opowiadający historię rzezi wołyńskiej z punktu widzenia Ukraińców). Nagrodzona na World Media Festival w Hamburgu w 2018 roku za reportaż „Ofiara Hitlera” Zdobywca Czarnego Delfina na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018 (Cannes Corporate, Media & TV Awards) 

Grzegorz Głuszak

Reżyser reportażu Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę

Ukończył studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1998 dziennikarz, a od 2000 dziennikarz i reporter Telewizji TVN. Autor ponad dwustu reportaży telewizyjnych dla „Superwizjera” i „Uwaga” TVN oraz laureat wielu nagród i wyróżnień na wielu polskich festiwalach telewizyjnych.

Ilona Ptak

Reżyserka reportażu Metamorfoza życia

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2016 roku związana z TVP Katowice, od 2018 z tamtejszą redakcją reportażu . Jej materiały można oglądać też na antenach ogólnopolskich, m.in. w programach Magazyn Ekspresu Reporterów (TVP2), Alarm (TVP1), Głębia Ostrości (TVP1/TVP Info), Telekurier (TVP3). Laureatka wielu nagród dziennikarskich.

Joanna Goszcz-Stasiak

Reżyserka reportażu Po covidzie

Dziennikarka, reporterka TVP Łódź. Jej reportaże można oglądać również na antenie ogólnopolskiej.

Anna Machowska

Reżyserka reportażu Polskie opiekunki – towar na eksport

Producentka telewizyjna, dziennikarka, reporterka i podróżniczka. Autorka reportaży telewizyjnych zarejestrowanych na całym świecie. Obecnie pracuje jako producentka filmów dokumentalnych, rozrywkowych i reality show. Uhonorowana nagrodą Grand Press oraz wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jacek Talczewski
 
Absolwent fizyki oraz filozofii na Uniwersytecie Łódzkim oraz reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Związany z łódzką Szkołą Filmową, Wytwórnią Filmów Oświatowych, Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego oraz Telewizją Polsat

Ewa Galica

Reżyserka reportażu Uwolnić kapitana

 

Jakub Stachowiak

Reżyser reportażu Uwolnić kapitana

Piotr Czaban

Reżyser reportażu W swoim tempie

Dziennikarz TVN24. Laureat (razem z Karoliną Bacą-Pogorzelską) Nagrody Specjalnej Press Club Polska za wielomiesięczne, uwieńczone sukcesem wysiłki na rzecz ewakuacji z Syrii małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich z rodziną. Autor kanału na You Tube Czaban robi raban

Agnieszka Obszańska

Teatrolożka z wykształcenia, dziennikarka z wyboru. Od kiedy pamięta połączona z radiem, najpierw jako słuchaczka, potem już po drugiej stronie. Zaczynała od Radia Łódź, po czym trafiła do „Trójki”, gdzie przez lata zajmowała się szeroko pojętą kulturą m.in.: w programach „Teren Kultura” i „Radiowy Dom Kultury”. Odwiedziła z mikrofonem prawie wszystkie kontynenty i relacjonowała najważniejsze, nie tylko te największe, festiwale i wydarzenia kulturalne w Polsce i poza nią. 

Dariusz Rosiak

Twórca podcastu Raport o stanie świata, który wyrósł z autorskiego programu w radiowej Trójce. Pracuje w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku: od RFI w Paryżu, przez BBC w Londynie, po współpracę z licznymi tytułami polskimi. Najdłużej pisał do „Rzeczpospolitej”, zwłaszcza dodatku „Plus Minus” oraz „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Grand Pressa, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

fot: Krzysztof Opaliński

Maciej Okraszewski

Dziennikarz i reporter specjalizujący się w tematach Iberoamerykańskich. Autor podcastu Dział Zagraniczny poświęconego wydarzeniom na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, albo wcale.

Konrad Szołajski 

Reżyser filmów: Polki walczą o aborcję oraz I Bóg stworzył seks

Reżyser, scenarzysta filmowy i dziennikarz radiowy. Od stycznia 2021 prowadzi program „Na wspak” na kanale Reset Obywatelski w serwisie YouTube. Trzykrotny laureat nagród Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

 

 

Facebook
Instagram
Skip to content