Slider

Niedziela 28 listopada to ostatni dzień Festiwalu. I chociaż pod względem ilości projekcji zapowiada się on zdecydowanie mniej intensywnie, nie oznacza to wcale, że nie będzie ciekawie! Relacja z zapomnianego łódzkiego festiwalu muzyki rockowej, przyjaźń nie znająca barier kulturowo-politycznych czy intrygująca sprawa Kwitów z Panamy – to tylko niektóre nasze propozycje na udane zakończenie tego pełnego wrażeń tygodnia.

godz. 14.00 / Muzeum Kinematografii / Studio im. K. Irzykowskiego

Koncert. Reżyseria: Michał Tarkowski. 

Republika, Maanam, Dezerter czy Brygada Kryzys, a także TSA i Perfect – to zespoły, które nieodłącznie kojarzą się nam z latami 80. Dokument wyprodukowany w stanie wojennym przez Studio im. K. Irzykowskiego jest zapisem łódzkiego Festiwalu Muzyki Rockowej Rockowisko’81.

godz. 14.30 / Fabryka Sztuki / Retrospektywa montażystki Nili Feller

Prawie jak przyjaciółki. Reżyseria: Nitzan Ofir.

Samar i Linor to dziewczynki, które spotykają się online dzięki projektowi edukacyjnemu. Dzieli je zaledwie 67 kilometrów, jednak pochodzą z odległych politycznie i kulturowo światów: pierwsza jest Palestynką, druga wraz z rodziną została wysiedlona z Izraela. 

godz. 15.30 / Muzeum Kinematografii /Retrospektywa Jerzego Śladkowskiego

Don Juan. Reżyseria: Jerzy Śladkowski.

Mieszkający z matką-histeryczką,, nieśmiały Oleg z Niżnego Nowogrodu poszukuje miłości i akceptacji. Przypadkiem trafia teatralną grupę przygotowującą kostiumową wersję spektaklu Don Juan, w którym chłopak ma zagrać tytułową rolę. Prowadzona w ten sposób terapia nabiera ironicznego, wręcz satyrycznego wyrazu.

Film zdobył Nagrodę Główną na IFDA w Amsterdamie oraz tytuł najlepszego skandynawskiego dokumentu na festiwalu w Goeteborgu

godz. 16.15 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Redakcja śledcza. Reżyseria: Daniel Andreas Sager.

Kulisy pracy dziennikarzy śledczych „Süddeutsche Zeitung”, największej gazety codziennej w Niemczech, którzy zasłynęli ujawnieniem poufnych dokumentów z rajów podatkowych („Panama Papers”), a teraz stanęli przed nowymi wyzwaniami.

Po projekcji rozmowa z Grzegorzem Kuczkiem.

godz. 17.00 / Muzeum Kinematografii / Pokazy specjalne

Ratusz. Reżyseria: Frederick Wiseman.

Film ukazuje codzienność Marty’ego Walsha – burmistrza Bostonu – oraz jego urzędników, poruszając takie kwestie, jak bezdomność, rasizm czy zmiany klimatyczne. Dokument miał premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Przed seansem wprowadzenie krytyka filmowego Michała Oleszczyka, autora podcastu Spoiler Master – podcast do słuchania po seansie.

Facebook
Instagram
Skip to content