Witamy. Jest to nieaktualna strona Muzeum. Wejdź na muzeumkinematografii.pl
|
Piątek 26 listopada to przede wszystkim projekcje, które poruszają tematykę wojny i szeroko pojętego konfliktu zbrojnego w różnych częściach globu – od naszych sąsiadów, aż po kraje Bliskiego Wschodu. Nie zabraknie także ukojenia, które przyniosą filmy pokazujące bliski związek człowieka z naturą oraz wspomnień w postaci reportaży ze stanu wojennego, nakręconych w łódzkim Studio im. K. Ikrzykowskiego.
godz. 14.30 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne
Pociąg Kijów – wojna. Reżyseria: Korney Gritsyuk.
Zapis rozmów obsługi i pasażerów pociągu, którzy podróżują pomiędzy Kijowem, a znajdującą się przy linii frontu Konstantynówką. Choć wiele ich różni, łączy jedno: pragnienie pokoju.
godz. 15.30 / Muzeum Kinematografii / Nagroda im. A. Kamińskiego
Lekcja miłości. Reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja.
Jola to ekscentryczna kobieta około siedemdziesiątki, która – uciekając z Włoch od małżeńskiego koszmaru – powraca do rodzinnego Szczecina. Tam czeka na nią miłość…
godz. 16.15 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych
Papierosy. Reżyseria: Maja Markowska.
Początek pandemii, wnuczka opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Oboje lubią podobnie spędzać czas, uwielbiają też palić papierosy.
Po projekcji spotkanie z Mają Markowską.
Pewnego razu w Izraelu. Reżyseria: Weronika Szyma.
Autorka animacji po raz pierwszy jedzie do Izraela, pragnąc spotkać się z ukochanym Palestyńczykiem. Jej uproszczona wizja świata ulega zmianie pod wpływem realiów życia na pograniczu Izraela i Strefy Gazy.
Po projekcji spotkanie z Weroniką Szymą.
Trochę raju. Reżyseria: Andrzej Cichocki.
Na horyzoncie widać kominy wielkiej aglomeracji, a w życiu rodziny bohaterów panuje sielanka. Ramy opowieści wyznaczają z jednej strony skromne warunki materialne, z drugiej autonomiczność i radość swobodnego stylu życia.
Po projekcji spotkanie z Andrzejem Cichockim.
godz. 17:00 / Muzeum Kinematografii / Pokazy specjalne
Córki Zuhur. Reżyseria: Laurentia Genske, Robin Humboldt.
Nastolatkowie Lohan i Samar odkrywają, że są osobami transpłciowymi. Rodzice – mieszkający w Niemczech Syryjscy imigranci – nie mogą się z tym pogodzić.
Po projekcji spotkanie z Dariuszem Bugalskim, autorem podcastu K3.
godz. 18.00 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych
Bukolika. Reżyseria: Karol Pałka.
Surowe warunki, odludzie oraz bliskość natury, zwierząt i duchów umarłych – tak żyją dwie kobiety, matka i córka. Przewrotny tytuł skłania do zastanowienia się nad wyobrażeniem sielskiego, wiejskiego życia.
Po projekcji spotkanie z Karolem Pałką.
godz. 18.30 / Muzeum Kinematografii / Retrospektywa montażystki Nili Feller
Towarzysz Dov. Reżyseria: Barak Heymann, Uri Levi.
Z jednej strony komunista znający prawdziwą historię fiaska ZSRR i sowieckich zbrodni, z drugiej – wybitny parlamentarzysta i obrońca praw Palestyńczyków. Reżyser przygląda się fenomenowi Dova Chenina.
Rozmowa z reżyserem Barakiem Heymannem w Raporcie o stanie świata. Prowadzenie Dariusz Rosiak.
godz. 19.15 / Muzeum Kinematografii / Studio im. K. Irzykowskiego
Słoneczna gromada. Reżyseria: Wojciech Maciejewski.
Chorąży Dudziński odkrywa przed uczestnikami kolonii letnich tajniki socjalistycznej ideologii. Film przez lata uchodził za zaginiony.
Prom. Reżyseria: Jacek Talczewski.
Łódzki tramwajarz i działacz NSZZ „Solidarność”, po ogłoszeniu stanu wojennego strajkuje i trafia do zakładu karnego. Jego rodzina emigruje do Szwecji.
Jest. Reżyseria: Krzysztof Krauze.
Wędrówka parafian ze wsi Zbrosza Duża na spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1983 roku. Dokument opowiada o ich życiu i zmaganiach z antyreligijnymi działaniami władz PRL-u.
W ramach bloku (po Słonecznej gromadzie, a przed Promem i Jest) spotkanie o fenomenie Studia im. Karola Irzykowskiego. Prowadzenie: Emil Sowiński, historyk filmu z Uniwersytetu Łódzkiego.
godz. 20.00 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych
Film balkonowy. Reżyseria: Paweł Łoziński.
Reżyser przez dwa lata przyglądał się ludziom z balkonu swojego mieszkania, zadając im osobiste pytania. Stojąc z kamerą, stworzył on miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym.
Po projekcji spotkanie z Pawłem Łozińskim.
godz. 20.00 / Muzeum Kinematografii, Sala balowa / Retrospektywa Jerzego Śladkowskiego
Dwa Rembrandty w ogrodzie. (Powrót do Łodzi) Reżyseria: Jerzy Śladkowski.
Przed wojną posiadali kamienicę przy ulicy Gdańskiej oraz fabrykę wyrobów gumowych, po jej wybuchu – udało im się uciec z Polski. Po latach wnukowie ocalałych Żydów przyjeżdżają do rodzinnego miasta, aby odzyskać zakopane przez dziadka kosztowności.
godz. 22.00 / Muzeum Kinematografii / /Retrospektywa montażystki Nili Feller
Przed rewolucją. Reżyseria: Dan Shadur.
Zbiór archiwalnych filmów i rozmów, które ukazują moment, w którym 60 tysięcy perskich Żydów zdecydowało się na emigrację z Iranu tuż przed islamską rewolucją z 1979 roku.
godz. 22.30 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne
Ten deszcz nigdy nie ustanie. Reżyseria: Alina Gorlova.
Dwudziestoletni uchodźca z Syryjskiego Kurdystanu, osiada z rodziną w małym ukraińskim miasteczku, gdzie dopada go następna wojna, tym razem ukraińsko-rosyjska. Dramatyczna historia ujęta w piękne, czarno-białe kadry.