Slider

Piątek 26 listopada to przede wszystkim projekcje, które poruszają tematykę wojny i szeroko pojętego konfliktu zbrojnego w różnych częściach globu – od naszych sąsiadów, aż po kraje Bliskiego Wschodu. Nie zabraknie także ukojenia, które przyniosą filmy pokazujące bliski związek człowieka z naturą oraz wspomnień w postaci reportaży ze stanu wojennego, nakręconych w łódzkim Studio im. K. Ikrzykowskiego.

godz. 14.30 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Pociąg Kijów – wojna. Reżyseria: Korney Gritsyuk.

Zapis rozmów obsługi i pasażerów pociągu, którzy podróżują pomiędzy Kijowem, a znajdującą się przy linii frontu Konstantynówką. Choć wiele ich różni, łączy jedno: pragnienie pokoju.

godz. 15.30 / Muzeum Kinematografii / Nagroda im. A. Kamińskiego

Lekcja miłości. Reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja.

Jola to ekscentryczna kobieta około siedemdziesiątki, która – uciekając z Włoch od małżeńskiego koszmaru – powraca do rodzinnego Szczecina. Tam czeka na nią miłość…

godz. 16.15 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych

Papierosy. Reżyseria: Maja Markowska.

Początek pandemii, wnuczka opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Oboje lubią podobnie spędzać czas, uwielbiają też palić papierosy.  

 Po projekcji spotkanie z Mają Markowską.

Pewnego razu w Izraelu. Reżyseria: Weronika Szyma.

Autorka animacji po raz pierwszy jedzie do Izraela, pragnąc spotkać się z ukochanym Palestyńczykiem. Jej uproszczona wizja świata ulega zmianie pod wpływem realiów życia na pograniczu Izraela i Strefy Gazy.

Po projekcji spotkanie z Weroniką Szymą.

Trochę raju. Reżyseria: Andrzej Cichocki.

Na horyzoncie widać kominy wielkiej aglomeracji, a w życiu rodziny bohaterów panuje sielanka. Ramy opowieści wyznaczają z jednej strony skromne warunki materialne, z drugiej autonomiczność i radość swobodnego stylu życia.

Po projekcji spotkanie z Andrzejem Cichockim. 

godz. 17:00 / Muzeum Kinematografii / Pokazy specjalne

Córki Zuhur. Reżyseria: Laurentia Genske, Robin Humboldt.

Nastolatkowie Lohan i Samar odkrywają, że są osobami transpłciowymi. Rodzice – mieszkający w Niemczech Syryjscy imigranci – nie mogą się z tym pogodzić.

Po projekcji spotkanie z Dariuszem Bugalskim, autorem podcastu K3. 

godz. 18.00 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych

Bukolika. Reżyseria: Karol Pałka.

Surowe warunki, odludzie oraz bliskość natury, zwierząt i duchów umarłych – tak żyją dwie kobiety, matka i córka. Przewrotny tytuł skłania do zastanowienia się nad wyobrażeniem sielskiego, wiejskiego życia. 

Po projekcji spotkanie z Karolem Pałką. 

godz. 18.30 / Muzeum Kinematografii / Retrospektywa montażystki Nili Feller

Towarzysz Dov. Reżyseria: Barak Heymann, Uri Levi.

Z jednej strony komunista znający prawdziwą historię fiaska ZSRR i sowieckich zbrodni, z drugiej – wybitny parlamentarzysta i obrońca praw Palestyńczyków. Reżyser przygląda się fenomenowi Dova Chenina.

Rozmowa z reżyserem Barakiem Heymannem w Raporcie o stanie świata. Prowadzenie Dariusz Rosiak. 

godz. 19.15 / Muzeum Kinematografii / Studio im. K. Irzykowskiego

Słoneczna gromada. Reżyseria: Wojciech Maciejewski.

Chorąży Dudziński odkrywa przed uczestnikami kolonii letnich tajniki socjalistycznej ideologii. Film przez lata uchodził za zaginiony.

Prom. Reżyseria: Jacek Talczewski.

Łódzki tramwajarz i działacz  NSZZ „Solidarność”, po ogłoszeniu stanu wojennego strajkuje i trafia do zakładu karnego. Jego rodzina emigruje do Szwecji. 

Jest. Reżyseria: Krzysztof Krauze.

Wędrówka parafian ze wsi Zbrosza Duża na spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1983 roku. Dokument opowiada o ich życiu i zmaganiach z antyreligijnymi działaniami władz PRL-u. 

W ramach bloku (po Słonecznej gromadzie, a przed Promem i Jest) spotkanie o fenomenie Studia im. Karola Irzykowskiego. Prowadzenie: Emil Sowiński, historyk filmu z Uniwersytetu Łódzkiego.

godz. 20.00 / Fabryka Sztuki / Konkurs filmów dokumentalnych

Film balkonowy. Reżyseria: Paweł Łoziński.

Reżyser przez dwa lata przyglądał się ludziom z balkonu swojego mieszkania, zadając im osobiste pytania. Stojąc z kamerą, stworzył on miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym.

Po projekcji spotkanie z Pawłem Łozińskim. 

godz. 20.00 / Muzeum Kinematografii, Sala balowa / Retrospektywa Jerzego Śladkowskiego

Dwa Rembrandty w ogrodzie. (Powrót do Łodzi) Reżyseria: Jerzy Śladkowski.

Przed wojną posiadali kamienicę przy ulicy Gdańskiej oraz fabrykę wyrobów gumowych, po jej wybuchu – udało im się uciec z Polski. Po latach wnukowie ocalałych Żydów przyjeżdżają do rodzinnego miasta, aby odzyskać zakopane przez dziadka kosztowności.

godz. 22.00 / Muzeum Kinematografii / /Retrospektywa montażystki Nili Feller

Przed rewolucją. Reżyseria: Dan Shadur.

Zbiór archiwalnych filmów i rozmów, które ukazują moment, w którym 60 tysięcy perskich Żydów zdecydowało się na emigrację z Iranu tuż przed islamską rewolucją z 1979 roku.

godz. 22.30 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Ten deszcz nigdy nie ustanie. Reżyseria: Alina Gorlova.

Dwudziestoletni uchodźca z Syryjskiego Kurdystanu, osiada z rodziną w małym ukraińskim miasteczku, gdzie dopada go następna wojna, tym razem ukraińsko-rosyjska. Dramatyczna historia ujęta w piękne, czarno-białe kadry.

Facebook
Instagram
Skip to content