Slider

Elektryczka

Reżyseria: Maciej Cuske. Zdjęcia: Marcin Sauter. Montaż: Tymek Wiskirski. Produkcja: Eureka Media, Telewizja Polska. Rok produkcji: 2005. Czas trwania: 18’

Ktokolwiek czytał Moskwę – Pietuszki Wieniedikta Jerofiejewa, zapewne zastanawiał się, jak współcześnie wygląda podróż rosyjską koleją. Cuske ustawiając kamerę w wagonie nie tylko zaspokoił ciekawość czytelnika, lecz – jak pisał krytyk Tadeusz Sobolewski – ułożył [pasażerów] w jeden ciąg – potok ludzkich twarzy ukazujący Rosję oddemonizowaną, zwyczajną, choć dla nas coraz bardziej egzotyczną. Film został zrealizowany w cyklu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”.

Po projekcji spotkanie z Maciejem Cuske. Prowadzenie Michał Dondzik.

Czwartek 25 listopada, godz. 19.30 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

*** 

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

Reżyseria: Maciej Cuske. Zdjęcia: Maciej Cuske. Montaż: Artur Owczarczak. Produkcja: Telewizja Polska. Rok produkcji: 2008. Czas trwania: 44’ (wersja reżyserska)

Film zrealizowany w ramach cyklu „Dekalog… Po Delakogu” zainicjowanego przez Beatę Januchtę. Maciej Cuske odniósł się do trzeciego przykazania i skierował kamerę na własną rodzinę, pokazując że zwyczajne życie, mimo bałaganu, chaosu i nieporozumień, ma sens. Mały Staś wkrótce przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice i dziadkowie próbują go przygotować. Uwidaczniają się różnice między pokoleniami.

Czwartek 25 listopada, godz. 19.30 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

Po projekcji spotkanie z Maciejem Cuske. Prowadzenie Michał Dondzik.

***

Tu się żyje

Reżyseria: Kinga Dębska. Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski. Montaż: Bartosz Karczyński. Produkcja: Kalejdoskop Film. Rok produkcji: 2018. Czas trwania: 50’

Dokument o jedynym hospicjum na Litwie, prowadzonym w Wilnie przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Film odsłania kulisy jego działalności, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników. Pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci.

Sobota 27 listopada, godz. 16 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

Po projekcji spotkanie z Kingą Dębską. Prowadzenie Michał Dondzik.

***

Wieloryb z Lorino

Reżyseria: Maciej Cuske. Zdjęcia: Piotr Bernaś. Montaż: Katarzyna Orzechowska. Produkcja: Pokromski Studio. Rok produkcji: 2019. Czas trwania: 59’

Zwycięski film ubiegłorocznego Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu, który – jak ocenili jurorzy – poprzez wnikliwą obserwację małej społeczności pokazuje zagrożenie dla świata wyjałowionego z duchowości i odartego z własnego mitu. Tytułowe Lorino to osada na Czukotce, gdzie od lat polowano na wieloryby, które w lokalnych wierzeniach zajmowały szczególne miejsce. Dziś mieszkańcy traktują ten ginący gatunek użytkowo.

Wtorek 23 listopada, godz. 15 / Fabryka Sztuki

***

Wolta

Reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała. Zdjęcia: Monika Kotecka. Montaż: Izabela Pająk. Produkcja: Studio Munka i inni. Rok produkcji: 2005. Czas trwania: 14’

Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki, gdy budują akrobatyczną piramidę z Zuzią na szczycie. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość, a figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości.

Sobota 27 listopada, godz. 15 / Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf

Po projekcji spotkanie z Moniką Kotecką. Prowadzenie Michał Dondzik.

Facebook
Instagram
Skip to content