Slider

Sobota 27 listopada to przedostatni dzień Festiwalu, który upłynie przede wszystkim pod znakiem pokazów specjalnych, pokazów jurorskich oraz reportaży pochodzących z Archiwów TVP S.A., które zostały zdigitalizowane w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP”. Pod koniec dnia poznamy również laureatów Konkursu filmów dokumentalnych i Konkursu reportaży telewizyjnych 31. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

godz. 13.00 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Wspólny cel. Reżyseria: Shuki Guzik.

W piłkarskiej reprezentacji Izraela blisko połowę składu stanowią muzułmanie. Czy fakt, że nie śpiewają hymnu, oznacza, że nie są lojalni wobec drużyny i kibiców? 

Wilki u bram. Reżyseria: Martin Páv.

W okolicach czeskiego miasta Broumov nikt nie widział wilka od 200 lat. Kiedy się pojawiły – również w Europie – stały się przedmiotem sporu pomiędzy rolnikami i ekologami. 

Seans poleca Czeskie Centrum.

Polki walczą o prawo do aborcji. Reżyseria: Konrad Szołajski.

Zrealizowany dla telewizji ARTE reportaż przedstawiający spór o prawo do aborcji w Polsce. W filmie pokazane są poglądy osób stojących po obu stronach barykady.

Po projekcji spotkanie z Konradem Szołajskim.

godz. 15.00 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Zielona fala. Reżyseria: Angel Giovanni Hoyos. 

Od 2005 roku argentyńskie kobiety wychodziły na ulicę, walcząc o prawa do edukacji seksualnej i aborcji. Ich wieloletnia batalia, zwana – od koloru ubrań – “zieloną falą”, doprowadziła w końcu do zmian w prawie. 

Po projekcji spotkanie z Maciejem Okraszewskim, autorem podcastu Dział Zagraniczny.

godz. 15.00 / Muzeum Kinematografii / Pokazy jurorskie

Wolta. Reżyseria: Monika Kotecka.

Zuzia to jedna z najlepszych i najlżejszych zawodniczek w drużynie – podczas akrobacji stoi zawsze na szczycie piramidy. Jednak w trakcie treningów okazuje się, że dziewczynka straciła dotychczasową gibkość… 

Po projekcji spotkanie z Moniką Kotecką. 

godz. 16.00 / Muzeum Kinematografii / Pokazy jurorskie

Tu się żyje. Reżyseria: Kinga Dębska. 

Dokument o jedynym litewskim hospicjum, prowadzącym przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak, który – wbrew pozorom – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci.

Po projekcji spotkanie z Kingą Dębską.

godz. 17.00 / Fabryka Sztuki / Pokazy specjalne

Tysiąc małych ran. Reżyseria: Ramona S. Diaz. 

Historia dziennikarki Marii Ressy, założycielki portalu Rappler, laureatki tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla, która staje się wrogiem nr 1 dla Rodrigo Duterte, prezydenta Filipin i jego ludzi. 

Po projekcji spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, autorem podcastu Raport o stanie świata. 

godz. 18.00 / Muzeum Kinematografii / Reportaże OTVP Łódź

Rejon. Realizacja: bd.

Od 32 lat listonosz z Marysina rozwozi korespondencję mieszkańcom, którzy czekają nie tylko na listy, ale także na możliwość rozmowy. Mężczyzna nie wyobraża sobie pracy na innym terenie. 

Trzecia zmiana. Reżyseria: Wiesław Machejko.

Hala tkalni Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju Uniontex w Łodzi. Robotnice trzeciej zmiany opowiadają o ciężkich warunkach pracy i trudnościach w pogodzeniu obowiązków matki, żony i dobrego pracownika.

Wybuch bloku na Retkini. Reżyseria: Michał Fajbusiewicz.  

Relacja z akcji ratunkowej po wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ulicy Dzierżyńskiego 6 na osiedlu Retkinia w dniu 7.12.1983 r. oraz rozmowy ze świadkami tragedii, rodzinami ofiar i mieszkańcami bloku.

Po projekcji spotkanie z Włodzimierzem Domagalskim z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

 Projekt „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”

godz. 20.00 / Fabryka Sztuki / Wręczenie nagród 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Pokaz filmowy laureata Grand Prix.

Facebook
Instagram
Skip to content