Jury konkursów 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Jury konkursu filmów dokumentalnych

Ewa Puszczyńska

Wielokrotnie nagradzana producentka filmowa. Przez 25 lat była związana z Opus Film, teraz prowadzi własną firmę: Extreme Emotions. Produkowała takie filmy jak Ida i Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, Kapitan Roberta Schwentke, czy Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego, Quo Vadis Aida  Jasmili Zbanić. Jej ostatnia produkcja, Głupcy w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, jest obecnie na etapie postprodukcji. Zajmuje się też niezatytułowanym jeszcze projektem Jonathana Glazera. Członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, w której zarządzie zasiada od 2015 roku. Magazyn „Variety” umieścił jej nazwisko na swojej liście 500 najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.

fot. Agnieszka Cytacka


Tadeusz Sobolewski

Krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. W latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”, a od 1995 roku pisze dla „Gazety Wyborczej”. Współscenarzysta filmu Golem Piotra Szulkina. Występował z Grażyną Torbicką w programie TVP2 Kocham kino. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta


Natalia Koryncka-Gruz

Reżyserka, scenarzystka, producentka.  Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Za krótkometrażowy film fabularny 1-1 zdobyła wiele nagród w kraju i 18 na międzynarodowych festiwalach za granicą: m.in. w Turynie, Bilbao (Grand Prix),  Oberhausen ( pięć nagród, w tym Nagrodę Główną oraz nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI) , Nimes (trzy nagrody, w tym za najlepszą reżyserię), Monachium. Jej Amok wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski. Autorka głośnych filmów dokumentalnych (m.in.Bezprizorni, Zbig, Mała zagłada), fabularnych (Amok, Piekło-niebo, Warsaw by Night) i cenionych spektakli Teatru Telewizji (m.in. Inka1946). Należy do Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i KIPA.


Łukasz Czajka

Scenarzysta i reżyser filmowy. Absolwent kursu dokumentalnego DOK PRO w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Ukończył nauki polityczne i studia latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracuje jako reżyser oraz reżyser montażu przy produkcjach telewizyjnych. Przez wiele lat był scenarzystą i projektantem gier video oraz dziennikarzem. W filmie zadebiutował dokumentem O zwierzętach i ludziach (2019) pokazywanym i nagradzanym na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. otrzymał nagrodę za najlepszy film artystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie w Chinach (2019), czy nagrodę za najlepszy film w konkursie Bei Doc na Bellaria Film Festival we Włoszech (2020).


Adam Wyżyński

Filmoznawca, historyk filmu. Autor tekstów dotyczących polskiego kina zamieszczanych w książkach oraz w czasopismach: „Kwartalnik Filmowy Iluzjon”, „Kino”, „Zeszyty Telewizyjne”, „Film Pro”, „Images”. W latach 2000-2017 sekretarz Rady Programowo-Naukowej Filmoteki Narodowej. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań Nad Filmem i Mediami (2015-2019). W 2015 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Reżyser i współreżyser filmów dokumentalnych: Piszczyk to ja, Piszczyk to Ty. Jerzy Stefan Stawiński o sobie, Konwicki w Dolinie Issy, Irena Laskowska. Wyjdę, kiedy zechcę, Roman Kłosowski. Komik z łezką, Filmoteka – pamięć kina. 60 lat  Filmoteki Narodowej, Hen i wojna.


Jury konkursu reportaży telewizyjnych

Piotr Szczepański

Urodzony w 1975 roku w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Polskiej Gildii Reżyserów Filmowych i Polskiej Gildii Reżyserów Dokumentalnych. Specjalizuje się w długich dokumentach obserwacyjnych nakręconych metodą Direct Cinema. Jego dokumentalny debiut Generacja C.K.O.D. przyniósł mu Złotego Lajkonika na Festiwalu w Krakowie w 2004 roku. Z wykształcenia jest operatorem, pracuje także jako autor zdjęć. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim, Sławomirem Fabickim i Krzysztofem Wodiczką w jego pracy na Biennale w Wenecji.


Monika Meleń

Reportażystka i dokumentalistka. Interesuje się tematyką społeczną, w jej filmach i reportażach najważniejszy jest człowiek z jego ogromną wewnętrzną siłą.  Autorka min wielokrotnie nagradzanego Filmu dla Stasia, w tym nagrodą za „Szczególną wrażliwość na sprawy społeczne” przyznaną podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny, nagrodą „Hollywood Egle Award” czy główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Nagradzana również na Festiwalu Filmów Optymistycznych, Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”, Festiwalu Emigra czy Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” . Laureatka nagrody za całokształt pracy –  „Za reportaże niosące nadzieje i przywracające wiarę w człowieka”.  Nominowana do nagrody Melchiora w kategorii „Inspiracja Roku”, laureatka tytułu Lodołamacza 2019. W ubiegłym roku otrzymała główna nagrodę za najlepszy reportaż podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. W tej chwili kończy kolejny pełnometrażowy film dokumentalny Jeden dzień dłużej.


Tomasz Patora

Od blisko 30 lat dziennikarz i reportażysta telewizyjny oraz prasowy zajmujący się głównie dziennikarstwem śledczym, wykładowca akademicki. Laureat kilkudziesięciu  nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. dwukrotny zwycięzca konkursu Grand Press (14-krotnie nominowany do tej nagrody), dwukrotny laureat konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dwukrotny laureat Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, trzykrotny zdobywca Studenckich Nagród Dziennikarskich „Mediatory”,  laureat nagrody im. Kurta Shorka przyznawanej przez Columbia University w Nowym Jorku. Przez wiele lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, od ponad dziesięciu lat związany jest z telewizją TVN. Współautor m.in. głośnego na całym świecie reportażu śledczego Łowcy Skór ujawniającego aferę dotyczącą zabijania pacjentów przez pracowników łódzkiego pogotowia dla zysku ze sprzedaży informacji o ich zgonach zakładom pogrzebowym.


Jury laureatek Konkursu Krytyk Pisze Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2020

Matylda Cianciara


Katarzyna Kebernik


Joanna Krygier


Jury konkursu reportaży radiowych

Katarzyna Błaszczyk

Związana z Polskim Radiem od 2005 roku. Laureatka Nagrody Prezesa Radia Łódź w Konkursie Reportażu Radiowego na 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu za reportaż O misiu, który zasnął ze smutku. Innejej najważniejsze reportaże to Alona – życie pomiędzy, Mezalians albo historia pewnej ucieczki oraz Balet dla Bbojów.


Monika Hemperek

Dziennikarka Radia Lublin, prezenterka, wykładowca akademicki. Laureatka Nagrody Prezesa Radia Łódź w Konkursie Reportażu Radiowego na 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu za reportaż SMS-y do uczennicy.


Agnieszka Pacho

Dziennikarka tygodnika „Angora”, redaktor naczelna „Angorki”, laureatka nagrody Melchiora, wręczanej na Gali Reportażystów Polskich, za promowanie reportażu radiowego.


Dariusz Szewczyk

Prezes Radia Łódź.


Waldemar Wiśniewski

Dokumentalista i reportażysta od 30 lat związany z TVP. Autor ponad stu reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych.