kino Kinematograf

Kino w dawnej wozowni

Kino Kinematograf to w skali całej Polski miejsce naprawdę wyjątkowe. Od 2006 roku działa w dawnej wozowni połączonej z zabytkowym XIX-wiecznym pałacem fabrykanta Karola Scheiblera, siedzibą Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do wyświetlania filmów z taśmy 35 mm i – co jest dziś wielką rzadkością – 16 mm, wysokiej klasy rzutnik multimedialny i nagłośnienie Dolby Digital. Od września 2013 roku projekcje odbywają się także z użyciem nowoczesnego projektora cyfrowego klasy 2K. Kino Kinematograf jest członkiem Sieci Kin Studyjnych.

Publiczność w kinie Kinematograf podczas seansu filmowego.

publiczność kina Kinematograf podczas przedpremierowego pokazu filmu Marianne i LeonardSłowa miłości, reż. Nick Broomfield

Inspirujące spotkania w klimatycznym wnętrzu

Wśród ceglanych ścian, na wygodnych fotelach można oglądać obrazy najnowsze i te sprzed lat, zarówno filmy polskie, jak i klasykę światową. Tu można odkrywać kino z całym jego bogactwem i różnorodnością: obok pełnometrażowych filmów fabularnych wyświetlane są dokumenty, animacje, formy eksperymentalne. Można uczestniczyć w festiwalach i przeglądach filmowych, wysłuchać prelekcji i wykładów tematycznych, spotkać się z osobistościami z kręgu X Muzy – reżyserami, aktorami, operatorami, kompozytorami, twórcami animacji, krytykami.

Andrzej Seweryn na spotkaniu z publicznością w kinie Kinematograf. W tle kadr z filmu Ziemia Obiecana.

spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem

Kino przyjazne dzieciom…

Najmłodsi widzowie mogą poznawać przygody ulubionych bohaterów filmowych, dowiadywać się, jak powstaje film animowany. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z kinem, zupełnie nowe doświadczenie i duże przeżycie.

… i studentom

Dla studentów i wielbicieli polskiej kinematografii organizowane są zajęcia Akademii Polskiego Filmu prowadzone przez najwybitniejszych polskich historyków i teoretyków kina.