Konkurs reportaży telewizyjnych

1. Córka choruje na autyzm – matka boi się o życie

Real. Rafał Zalewski. Prod. Telewizja Polsat. 15’

Pani Emilia jest samotną matką. Jej dorosła córka jest niebezpieczna – okalecza się, próbowała kilkukrotnie popełnić samobójstwo, a od niedawna atakuje panią Emilię. Matka wniosła o ubezwłasnowolnienie Stelli i choć sąd nakazał umieszczenie kobiety w Domu Pomocy Społecznej, to problem wciąż istnieje.

 

2. Dzielą mieszkanie – nie mogą ze sobą wytrzymać

Real. Małgorzata Frydrych. Prod. Telewizja Polsat. 12’    

Mieszkanie w bloku na 3. piętrze bez windy w Kruszwicy, a w nim matka i syn. Matka jest pod opieką psychiatry, ale jak sama przyznaje, z chorobą radzi sobie raz lepiej, raz gorzej. U syna zdiagnozowano stwardnieje rozsiane. Oboje stworzyli sobie piekło.

 

 

3. Genowewa

Real. Kaja Kraska, Mateusz Mękarski. Prod. Globstory. 30’

Kobieta, Romka, muzułmanka. Każde z tych określeń opisuje Genowewę, i każde powoduje, że mieszkanka małej bułgarskiej wsi musi zmagać się ze stereotypami.

 

 

4. Ja nie jestem człowiek

Real. Aleksandra Rek. Prod. TVN. 15’

Dla chorego syna pani Cecylia zdecydowała się żyć jak na wygnaniu. Ma za sobą ciężko przepracowane życie, odchowane dzieci, ale nie zanosi się na to, by na starość mogła odpocząć w spokoju i jako takim dostatku.

 

 

5. Koronawirus. Walka z chińskim potworem

Real. Tomasz Bogołębski. Prod. Telewizja Toya. 10’

Portret Łodzi – miasta sparaliżowanego w pierwszych tygodniach pandemii.

 

 

6. Mamo wracaj

Real. Grzegorz Kuczek. Prod. TVN. 23’

Dorosłe dzieci i mąż bezradni wobec obłędu, w jaki popadła matka. Oddaliła się od rodziny – najpierw psychicznie i emocjonalnie, a potem zabierając ze sobą ośmioletnią córkę Gabrysię. Rodzina próbuje ustalić, gdzie jest matka, by ratować i ją, i dziecko.

 

 

7. Opowiem o moim życiu

Real. Alicja Grzechowiak. Prod. EastFilm dla TVP. 12’

8-letnia, niepełnosprawna Eryka jest pogodnym, odważnym dzieckiem. Ciekawa świata, nie boi się nowych wyzwań. Nie widzi swoich ograniczeń, choć zdarza się, że rówieśnicy wytykają jej kalectwo. Eryka szczerze i z wdziękiem opowiada o swoim życiu.

 

 

8. Pandemia przemocy

Real. Anna Barańska-Całek. Prod. TVN. 22’

Nie kocham cię i nigdy nie będę cię kochał – mówi ojczym do czteroletniego Kuby. Chłopiec słyszy groźby i wyzwiska, matka tkwi w toksycznym związku ze strachu przed partnerem. Napięcie w rodzinie pogłębia izolacja społeczna związana z pandemią Covid-19.

 

 

9. Popytka

Real. Bożydar Pająk. Prod. Very Nice Media dla TVP. 23’

Kobiety uciekły z Czeczenii przed reżimem Razmana Kadyrowa lub przed przemocą w rodzinie. Widziały i przeszły piekło. Znosiły bicie, ból i poniżanie. Wreszcie wolały zginąć, niż pozwolić odebrać sobie dzieci. Teraz w Polsce, pod wodzą aktywistki Mariny Hulii, nie tylko szukają bezpieczeństwa i spokoju, ale i pomagają innym – samotnym, bezdomnym i cierpiącym.

 

 

10. Powiększanie piersi żelem Aquafilling

Real. Michał Fuja. Prod. TVN. 26’

Zabiegi modelujące piersi żelem Aquafilling promowane były jako nowoczesna i stuprocentowo bezpieczna alternatywa dla implantów piersi. Zdecydowały się na nie tysiące kobiet w całej Polsce. Dziennikarz „Superwizjera” rozmawiał z pacjentkami, które wkrótce po zabiegu trafiły do szpitali z ciężkimi powikłaniami, a dziś oszpecone walczą o odzyskanie zdrowia i o powrót do dawnego życia.

 

 

11. Różyczka

Real. Inka Bogucka. Prod. IbFilm dla TVP Kraków. 11’

Rodzice, po zdiagnozowaniu nieuleczalnych wad ich dziecka w piątym miesiącu ciąży,  nie zdecydowali się na jej przerwanie, pomimo jednoznacznej sugestii specjalisty ginekologa. Widzowie są świadkami opowieści o dylematach rodziców, o decyzji o naturalnym porodzie i o śmierci ich córki Różyczki w trzy godziny po porodzie.

 

 

12. Tygrysy na granicy

Real. Katarzyna Górniak. Prod. TVN. 34’

Gdy na polsko-białoruskiej granicy zatrzymany zostaje nietypowy transport z dziesięcioma tygrysami, cały kraj patrzył, jak stan zwierząt się pogarsza. Podczas akcji ratunkowej zastanawiano się, skąd zwierzęta się wzięły i dokąd naprawdę miały trafić. Autorka dokumentu rusza tropem tygrysów i ujawnia schematy handlu dzikimi zwierzętami w Europie z tropami prowadzącymi aż do Chin.

 

 

13. W stronę światła / Towards Light

Real. Beata Hyży-Czołpińska. Prod. TVP. 28’

Joanna, wychowana przez babcię w duchu ortodoksyjnego prawosławia, skończyła studia w Londynie i wróciła do Krynek – małego podlaskiego miasteczka, miejsca swojego urodzenia. Żyje na pograniczu światów: realnego, w którym szuka swojej tożsamości i zderza się z małomiasteczkową atmosferą oraz nierealnego – kryńskich Żydów, którym przywraca pamięć.

 

***

Nagrody:

Nagroda Miasta Łodzi dla Najlepszego Reportażu w wysokości 5 tys. zł

– Nagroda Muzeum Kinematografii Łodzi dla Reportażu w wysokości 2.5 tys. zł

– Nagroda rzeczowa od Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz