Spotkania z Scheiblerami

Spotkania z Scheiblerami to cykl prelekcji, spotkań z gośćmi i innych wydarzeń związanych z dziedzictwem rodu Scheiblerów. Karol Wilhelm, łódzki „król bawełny”, i jego małżonka Anna z Wernerów, byli twórcami Pałacu przy Wodnym Rynku – obecnej siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi. A to tylko jedna z bardzo wielu fundacji rodziny, które do dnia dzisiejszego służą łodzianom.Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy na temat rodziny Scheiblerów – najbogatszych i bardzo zasłużonych dla miasta fabrykantów łódzkich. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć kim byli Scheiblerowie, skąd przybyli do Łodzi, jak budowali swoje ogromne przedsiębiorstwo ale także czym zajmowali się na co dzień, jakie mieli pasje i zainteresowania? Zachęcamy do śledzenia i uczestnictwa w wydarzeniach w cyklu „Spotkań z Scheiblerami”.  

________________________________________________________________________________________________________________________

 
 

 

Cyfrowe Spotkania z Scheiblerami

W roku 2020 przypada rocznica urodzin Karola Wilhelma Scheiblera nazwanego łódzkim „królem bawełny”. 1 września mija 200 lat od narodzin człowieka, który w ogromnym stopniu przyczynił się do powstania Łodzi przemysłowej. Jest to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się postaci fabrykanta i jego imperium w nowym cyklu „Cyfrowe spotkania z Scheiblerami”.

 

Za możliwość wykorzystania utworu „Prząśniczka” serdecznie dziękujemy Włodkowi Pawlikowi.

odcinek 1. Karol Wilhelm Scheibler.  Przyjrzymy się młodości naszego bohatera, drodze jaką pokonał z Nadrenii do Łodzi i budowie jego kompleksu fabrycznego.

odcinek 2. Działalność społeczna, charytatywna i życiu prywatnemu rodziny Scheiblerów.

odcinek 3. Poznajemy historię pałacu rodziny Scheiblerów.

odcinek 4. Odkrywamy sekrety Księżego Młyna – zabytkowego osiedla robotniczych famuł wybudowanych przez Karola Wilhelma Scheiblera w latach 70 XIX w.

odcinek 5. Przyglądamy się dzieciom Karola i Anny Scheiblerów, ich życiu prywatnemu i zawodowemu, w których to nie brakowało ciężkiej pracy, sukcesów porażek i tragedii.

odcinek 6. Przyglądamy się historii życia najstarszego z dzieci Karola Wilhelma i Anny – Matyldy Herbstowej. 

odcinek 7. Poznajemy historię rozbudowy imperium, jego poszczególne oddziały oraz budynki.

odcinek 8. Poznajemy historię najstarszego łódzkiego parku – parku Źródliska. 

odcinek 9. Przybliżymy działalność patronacką rodziny Scheiblerów związaną z budową świątyń.

Odcinek 10. Zastanawiamy się nad rolą sportu w życiu rodziny Scheiblerów. 

Odcinek 11. Przyjrzymy się, jak rodzina Scheiblerów radziła sobie w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Odcinek 12. Odkrywamy historię łódzkiej straży ogniowej.