Taumatrop

Taumatrop jest jedną z pierwszych zabawek optycznych, których rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu. Zasada działania taumatropu opiera się na zjawisku zwanym bezwładnością wzroku. Jest to cecha wzroku, która sprawia, że po zniknięciu obrazu oko „widzi” go nieco dłużej.


Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania taumatropu?

Nożyczki, dziurkacz, sznurek lub gumka recepturka, kredki.


Najpierw wycinamy szablon kół i wystających zakładek (kół nie należy rozcinać – muszą być wycięte dwa naraz z zakładkami). Wycięty szablon zginamy starannie na pół (pomoże w tym kreseczka pośrodku zakładki, która łączy koła). ilustracje mają być na zewnętrznej stronie. Po złożeniu, koła powinny być idealnie dopasowane. Potem robimy dwie dziurki dziurkaczem na zakładce – z lewej i z prawej strony (tam gdzie w szablonie są małe kółeczka). Bierzemy sznurek lub gumkę recepturkę i przewiązujemy ją przez zrobione przed chwilą dwie dziurki. Tak przewiązane koła trzymamy za sznurek i szybko obracamy. Postacie można pokolorować. Gotowe!

 Jeśli chciałoby się samemu zrobić wzór to trzeba pamiętać, żeby z jednej strony koła obraz był narysowany odwrotnie oraz żeby postacie/ przedmioty były umiejscowione w odpowiednim miejscu. Jeżeli chcemy zrobić taumtrop przedstawiający np. chmurę z deszczem to na jednej stronie rysujemy chmurę, a na drugiej stronie koła „do góry nogami” deszcz w miejscu pod chmurą. 


Przygotowaliśmy cztery wersje taumatropów:

_ pusty (DO POBRANIA TUTAJ)

– z Misiem Uszatkiem i Reksiem (DO POBRANIA TUTAJ)

– z Plastusiem (DO POBRANIA TUTAJ)

– z kotami Filemonem i Bonifacym (DO POBRANIA TUTAJ)

Zapraszamy do zabawy!