Muzeum Kinematografii jest od 1 lipca 2019 r. zamknięte na czas remontu, w ramach projektu Zwiększenie dostępności dorobku polskiej kinematografii poprzez zachowanie zabytkowej infrastruktury Pałacu Scheiblera.

Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających w pierwszej połowie 2021 r. Wówczas zaprosimy gości na nową wystawę stałą „Łódź filmowa”.

Projekt przewiduje stworzenie pierwszej w kraju wystawy stałej poświęconej filmowej historii Łodzi na tle dziejów polskiej kinematografii. Tematyka wystawy dotyczy nowinek technicznych, rozrywek i rozwoju kin w Łodzi od końca XIX w. do 1939 r. („miasto atrakcji”) oraz powstania przemysłu filmowego i Szkoły Filmowej po II wojnie światowej („HollyŁódź”). Na ekspozycji zaprezentujemy wiele unikatowych obiektów z kolekcji Muzeum (m.in. odrestaurowane: aparat „OKO” – jeden z sześciu znanych egzemplarzy wynalazku Kazimierza Prószyńskiego, fotoplastikon, XIX-wieczną szafę grającą nazywaną orchestrionem) powojenne plakaty filmowe, archiwalia i urządzenia kinotechniczne, fotosy i werki z planów filmowych oraz pamiątki po twórcach. Uzupełnieniem ekspozycji będą multimedia z aplikacjami prezentującymi fragmenty najsłynniejszych polskich filmów wyprodukowanych w Łodzi. Na wystawie powstanie specjalne studio dźwiękowe do dyspozycji zwiedzających.