Bohaterami wystawy są najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych dla dzieci. To raj dla wszystkich, bez względu na wiek – starsi przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi bez wahania rozpoznają kultowe już przecież bajki.
Igloo Pingwina Pik Poka i buda Reksia
Wystawa znajduje się na przytulnym drewnianym strychu Pałacu Scheiblera, gdzie każdy bohater ma własny pokój. Chętni mogą więc zobaczyć, jak swoją budę urządził Reksio lub przenieść się na biegun polarny – wprost do igloo Pingwina Pik Poka. Jednak to nie jedyna podróż, jaką tu odbędziecie. Miłośników morskich wojaży zapraszamy za ster statku Bolka i Lolka, wyposażonego w prawdziwe liny okrętowe oraz koło ratunkowe.
Wizyta w Dolinie Muminków
Sąsiadami wymienionych wyżej postaci są Miś Uszatek i Muminki. Zwiedzający mogą nie tylko odwiedzić pokoik sympatycznego niedźwiadka, ale również zobaczyć, co Uszatek chowa w szafie. W pomieszczeniu stoi także łóżeczko ze słynną niebieską piżamką w kratkę, telewizor i oryginalna maskotka misia. Niedaleko znajduje się jej metrowa replika w formie przytulanki. Podczas gdy Uszatek kładzie się do snu, na łące u Muminków króluje słoneczna wiosna. Postaci sympatycznych trolli wraz z towarzyszącą im Małą Mi są tak fotogeniczne, że wprost zapraszają dzieciaki, aby zrobiły sobie z nimi zdjęcie. A nieopodal, pod samym sufitem, czyha szpieg z Krainy Deszczowców – czujnym okiem obserwuje samochód Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka, wiecznie poszukującego zaginionego Baltazara Gąbki. To co, może mała przejażdżka zanim kucharz wróci?
Dodatkowo, w przestrzeni na strychu znajdują się liczne gabloty, w których zwiedzający mogą podziwiać lalki oraz rekwizyty do takich bajek, jak m.in. „Kolorowy świat Pacyka”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Miś Colargol” czy „Maurycy i Hawranek”.
Techniki tworzenia animacji
Opisana po polsku i po angielsku multimedialna ekspozycja, nie tylko wprowadza nas w magiczny świat dzieciństwa, ale również uczy o technikach tworzenia filmów dla dzieci. I tak na przykład, zwiedzający mogą dowiedzieć się, czym dokładnie jest animacja lalkowa, rotoskopowa, wycinankowa czy technika motion-capture. W pobliżu znajdują się także suszarki do celuloidów z rysunkowymi projektami do bajek oraz same przezrocza.
Zaplanujcie wizytę w „Pałacu pełnym bajek”!