Tutaj posłuchasz reportaży zakwalifikowanych do konkursu.
1.
A kto nie wypije
Autorka: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet. Produkcja: Polskie Radio Lublin.
W niewielkiej miejscowości Białka w okolicach Krasnegostawu doszło do tragicznego zdarzenia. Listonosz, przynosząc zasiłek i emeryturę, znalazł w mieszkaniu ciała mężczyzny i kobiety. Obydwoje byli po siedemdziesiątce i mieszkali sami. Wkrótce w tym samym kamiennym bloku za stadniną zmarła trzecia osoba. Wszystkie zgony związane były z alkoholem… To dopiero początek historii, która opowiada o nas wszystkich, o naszej ludzkiej kondycji i o tym, co robimy ze swoim życiem.
2.
Bilet powrotny, proszę
Autorzy: Adam Bogoryja-Zakrzewski i Agnieszka Szwajgier.
Produkcja: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Śpią w centrum Berlina, na chodnikach i pod wiaduktami. Uciekli tu przed karą więzienia, niezapłaconymi alimentami, kłopotami osobistymi. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet gdy organizacje społeczne proponują, że kupią im bilet na pociąg – odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża. Czy naprawdę nie chcą wracać? Czy może z Berlina powrotu już nie ma?
3.
Brat instrument
Autorka: Katarzyna Michalak. Produkcja: Polskie Radio Lublin.
Zabytkowe skrzypce trafiły kilka lat temu do warsztatu lutniczego na lubelskim Starym Mieście. Tam zobaczył je skrzypek Filharmonii Lubelskiej Grzegorz Cholewiński i postanowił dać im drugie życie. Tym bardziej, że instrument miał niezwykłą historię – uratował życie człowieka, który trafił do obozu koncentracyjnego. Nie była to jednak ostatnia „misja” skrzypiec… Audycja rekonstruuje wydarzenia sprzed lat, ale również stawia pytanie: jaką rolę może odegrać sztuka wobec sytuacji zagrożenia.
4.
Demokracja niepubliczna
Autorka: Aleksandra Sadokierska. Produkcja: Polskie Radio Białystok.
Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania, mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt. W sierpniu 2019 roku na posiedzenie połączonych komisji bielskiej rady gminy wezwano policję, ponieważ Jan Mordań nie chciał przerwać nagrywania jej obrad. Ten incydent dał początek prawie rocznej batalii sądowej mieszkańca Haciek z Komendantem Powiatowym Policji w Bielsku Podlaskim.
5.
Kiedyś ci o tym opowiem
Autorka: Magdalena Świerczyńska-Dolot. Produkcja: Radio Gdańsk.
Kiedy na świat ma przyjść dziecko, chcemy, aby było zdrowe i idealne. Wyobrażamy sobie siebie w roli rodziców, marzymy, oczekujemy. A co, jeśli te marzenia zderzą się nagle z brutalną rzeczywistością? W Polsce wciąż toczy się debata o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, co nie pozostaje bez wpływu na bohaterkę reportażu, która dowiaduje się, że może urodzić chore dziecko. Okazuje się, że bardzo łatwo nam oceniać innych, podejmować za nich decyzje, mówić jak mają żyć, zakazywać, nakazywać, ustalać sankcje prawne. Wszystko zmienia się, kiedy to my jesteśmy postawieni w sytuacji, z której każde wyjście wydaje się być złe. Niezwykle osobisty reportaż, choć wpisany w aktualną rzeczywistość, jest uniwersalną opowieścią o ludzkich dylematach, strachu i odpowiedzialności.
6.
Pandemiczny krajobraz dźwiękowy
Autorki: Beata Kwiatkowska i Olga Mickiewicz. Produkcja: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Pandemia koronawirusa to z jednej strony ciągły dopływ nowych informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Z drugiej – monotonia codzienności, kiedy wielu osobom większość dnia upływa w samotności bądź wyłącznie w gronie najbliższych ludzie, we własnym domu. To balansowanie pomiędzy strachem o zdrowie swoje i bliskich, lękiem o przyszłość a nudą. Reporterki Polskiego Radia zdecydowały się na eksperyment. Od początku pandemii do zniesienia restrykcji w maju nagrywały swoją codzienną audiosferę. Po pierwszym wysłuchaniu dźwięków nacechowanych absurdem, groteską, smutkiem, strachem i poczuciem zagrożenia, zdecydowały się na stworzenie radiowej opowieści wypełnionej brzmieniem rzeczywistości w domu i pracy. Z zarejestrowanych sytuacji autorki skomponowały „dokumentalny utwór”, w którym jak refren powtarza się pytanie o zdrowie, które nagle przestało być sprawą prywatną oraz o to, co nam zagraża, jeśli o tym zapomnimy.
7.
Trucicielka/żywicielka
Autorka: Anna Dudzińska. Produkcja: Polskie Radio Katowice.
Historia Śląska od dwustu lat związana jest z przemysłem. Zakłady przemysłowe, huty, kopalnie wrosły w pejzaż tego regionu. Wpłynęły na jego bogactwo i zasobność, ale jednocześnie zmieniły środowisko naturalne, spowodowały szkody górnicze i większe niż w innych regionach zanieczyszczenie. Niezrozumienie tej złożoności widoczne było chociażby podczas pierwszej fazy pandemii, kiedy mieszkańców gęsto zaludnionego i uprzemysłowionego regionu spotykały nieprzyjemności i upokorzenie. Reportaż opowiada historie zapomnianej epidemii ołowicy u dzieci mieszkających w pobliżu Huty Szopienice. Smutny ciąg dalszy tej historii napisały ujawnione wyniki badań rybnickich dzieci – wykazały one, że w moczu tamtejszej młodzieży jest znacznie więcej rakotwórczych składników niż w innych częściach Europy.
8.
Uciekając z Wuhan
Autor: Marcin Pośpiech. Produkcja: Program III Polskiego Radia.
Dla pana Jacka – 23-letniego studenta informatyki z Rzeszowa – wyjazd do Chin był marzeniem. Zdecydował się na wymianę studencką z jedną z uczelni w Wuhan – do niedawna mało znanej 11-milionowej metropolii w centralnych Chinach. Studia w Wuhan pan Jacek rozpoczął w sierpniu 2019 roku. Semestr miał zakończyć się po nowym roku. Plany radykalnie zmienił wybuch epidemii koronawirusa, która swoje ognisko miała właśnie w Wuhan. Pan Jacek był jedną z ostatnich osób, której udało się wyjechać z miasta tuż przed jego całkowitym zamknięciem.
***
Nagrody:
* Nagroda Prezesa Radia Łódź w wysokości 5 tys. zł
* Nagroda Tygodnika Angora
* Nagroda Publiczności