Obrazy Łodzi

Losy Łodzi – seria filmów

Cykl „Losy Łodzi” to seria dziewięciu filmów popularnonaukowych prezentujących wybrane wydarzenia, zjawiska, obiekty z dziejów Łodzi. Tragiczne losy miasta doświadczonego przez wielkie wydarzenia XX wieku, jego wielokulturowość, a także pogoń za tożsamością stanowią niezwykłą mozaikę historii pomieszanych z pojedynczymi losami ludzi wrzuconych w wir dziejów. Seria przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (dostępna również w serwisie youtube Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Materiały dostępne będą od wtorku 24.11.2020, od godz. 10:00 do niedzieli 29.11.2020, do godz. 23:59.

Tragedia Radogoska

W styczniu 1945 roku do Łodzi zbliżała się Armia Czerwona. Przesuwanie się frontu na zachód dawało nadzieje więźniom osadzonym w nazistowskich więzieniach na rychłe uwolnienie. To samo marzenie towarzyszyło z pewnością przetrzymywanym w Rozszerzonym Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu w Łodzi. Na kilka godzin przez wkroczeniem Rosjan do Łodzi, Niemcy rozpoczęli jednak eksterminację więźniów…

Stacja Radegast

Niewielka i niepozorna stacja na łódzkim Marysinie, w okresie II wojny światowej stała się niemym tragedii Żydów jacy uwięzieni zostali w tutejszym getcie. Tu przybywały transporty z Żydami którzy mieli osiedlić się w Litzmannstadt-Getto, stąd odjeżdżały wagony w kierunku miejsc zagłady. Losy tysięcy pojedynczych ludzi wiązało jedno miejsce. Dziś jest ono jednym z ważniejszych miejsc pamięci na wstrząsającym szlaku Holocaustu.

Kuźnia Romów

Wśród drugowojennych zbrodni zagłada Romów wydaje się być najbardziej zapomniana. Romowie, uznani przez nazistowskich pseudonaukowców za aspołecznych, groźnych i niezdolnych do asymilacji, skazani zostali na eksterminację. Część z nich osadzona została w niewielkim obozie na terenie getta łódzkiego. Ich wstrząsająca historia pokazuje mało znane oblicze hitlerowskiego szaleństwa.

Reżyseria: Mikołaj Szczęsny. Zdjęcia: Jan Grobliński. Montaż: Michał Niedzielski. Produkcja: Jacek Wawrzynkiewicz, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.


Materiały archiwalne z TVP3 Łódź poddane digitalizacji w ramach realizacji projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”

Materiały dostępne będą od wtorku 24.11.2020, od godz. 10:00 do niedzieli 29.11.2020, do godz. 23:59.

Trzecia (1980)

Autor: Wiesław Machejko

Reportaż zrealizowany w hali tkalni Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju Uniontex w Łodzi. Robotnice trzeciej zmiany opowiadają o ciężkich warunkach pracy w tkalni i trudnościach w pogodzeniu obowiązków matki, żony i dobrego pracownika.

Wybuch gazu w bloku na Retkini (1983)

autor: Michał Fajbusiewicz

Relacja z akcji ratunkowej po wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ulicy Dzierżyńskiego 6 na osiedlu Retkinia w dniu 7.12.1983 r. oraz rozmowy ze świadkami tragedii, rodzinami ofiar i mieszkańcami bloku.

Gdy zabrakło gazet (1968)

Autor: Wiesław Machejko

Reportaż o wybuchu pożaru w Łódzkich Zakładach Graficznych RSW Prasa przy ul. Żwirki w nocy z 20/21 listopada 1968r.

Fotoplastikon łódzki (1986)

Autorka: Jadwiga Wileńska

Wspomnienia łodzian dotyczące początku XX wieku, dotyczące m.in. tradycji weselnych, tradycji szkolnych, sposobów spędzania czasu wolnego oraz tradycji świątecznych.

Klucz u Piotra Draba (1982)

Autorzy: Jadwiga Wileńska, Marek Truszkowski

Reportaż o odkryciu jaskini z epoki miocenu, ogromie pracy włożonej w jej odkopanie i zabezpieczenie.

Ludzie w drodze (1988)

Autorka: Jadwiga Wileńska

Reportaż o rodzinie mieszkającej pod Głownem mającej małe gospodarstwo rolne i dojeżdżającej od kilkudziesięciu lat do pracy do Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego Eskimo w Łodzi.

Bank nadziei (1989)

Autorka: Magdalena Śledzińska

Reportaż o sztucznej inseminacji kobiet. W materiale zawarto wypowiedzi zainteresowanych i profesora Wacława Deca.