W piątek na festiwalu…

12:00

30-lecie Festiwalu: Syberyjska lekcja, reż. Wojciech Staroń. 58’

Ona – nauczycielka języka polskiego, on absolwent szkoły filmowej, wydziału reżyserii. Ku zaskoczeniu wszystkich postanawiają pojechać na Syberię by tam pracować – ona zamierza uczyć polskiego, on ma zrobić o tym film.

 

13:00

30-lecie Festiwalu: Miejsce urodzenia, reż. Paweł Łoziński. 47’

Henryk Grynberg ocalał z zagłady wraz z matką. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Minęło 50 lat, lecz przeszłość nie dawała mu spokoju. Przyjechał więc do Radoszyny – wsi, w której się urodził, i w pobliżu której ukrywał się z rodziną w czasie wojny – by poznać losy ojca i młodszego o pięć lat brata.

 

 

14:00

Konkurs reportaży telewizyjnych: Różyczka, real. Inka Bogucka; Tygrysy na granicy, real. Katarzyna Górniak; W stronę światła, real. Beata Hyży-Czołpińska 73’ + rozmowa z Inką Boguckąrozmowa z Katarzyną Górniakrozmowa z Beatą Hyży-Czołpińską

Rodzice, po zdiagnozowaniu nieuleczalnych wad ich dziecka w piątym miesiącu ciąży,  nie zdecydowali się na jej przerwanie, pomimo jednoznacznej sugestii specjalisty ginekologa. Widzowie są świadkami opowieści o dylematach rodziców, o decyzji o naturalnym porodzie i o śmierci ich córki Różyczki w trzy godziny po porodzie.

Rozmowa z Inką Bogucką

 

  1. Tygrysy na granicy

Gdy na polsko-białoruskiej granicy zatrzymany zostaje nietypowy transport z dziesięcioma tygrysami, cały kraj patrzył, jak stan zwierząt się pogarsza. Podczas akcji ratunkowej zastanawiano się, skąd zwierzęta się wzięły i dokąd naprawdę miały trafić. Autorka dokumentu rusza tropem tygrysów i ujawnia schematy handlu dzikimi zwierzętami w Europie z tropami prowadzącymi aż do Chin.

Rozmowa z Katarzyną Górniak 

 

  1. W stronę światła / Towards Light

Joanna, wychowana przez babcię w duchu ortodoksyjnego prawosławia, skończyła studia w Londynie i wróciła do Krynek – małego podlaskiego miasteczka, miejsca swojego urodzenia. Żyje na pograniczu światów: realnego, w którym szuka swojej tożsamości i zderza się z małomiasteczkową atmosferą oraz nierealnego – kryńskich Żydów, którym przywraca pamięć.

Rozmowa z Beatą Hyży-Czołpińską

 

15:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Odmienne stany świadomości, reż. Piotr Stasik. 52’ + rozmowa z Piotrem Stasikiem

„Kim chciałbyś zostać?”, „o czym mógłbyś nam opowiedzieć?”, „co jest najważniejsze w życiu?” – odpowiedzi na te pytania udzielają dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Obserwując bohaterów w różnych sytuacjach, w przebłyskach geniuszu i momentach kryzysu, dokument pozwala choć trochę wniknąć w zakamarki tych fascynujących i nieszablonowych umysłów.

Rozmowa z Piotrem Stasikiem

 

16:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Syn ulicy, reż. Mohammed Almughanni. 33’ + rozmowa z Mohammedem Almughannim

Khodor ma 13 lat. Rodzina stara się uzyskać dla niego dokument tożsamości, który pozwoli chłopcu na dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, a także stanie się przepustką do opuszczenia obozu dla uchodźców palestyńskich Szatila w Bejrucie. Procedura sprawi, że na jaw wyjdą skrywane od lat rodzinne tajemnice.

Rozmowa z Mohammedem Almughannim

 

17:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Ostatni rycerze prawej strony, reż. Michał Edelman. 67’ + rozmowa z Michałem Edelmanem

Opowieść o łódzkiej brygadzie Obozu Narodowo-Radykalnego z perspektywy jej członków. Każdy rozdział filmu opowiada osobistą historię jednego z członków organizacji. I pokazuje jak ONR-owcy upamiętniają historyczne wydarzenia, organizują lokalne akcje charytatywne, ale też jak się szkolą, czy spędzają czas po blokadzie marszu LGBT.

Rozmowa z Michałem Edelmanem

 

18:00

Konkurs filmów dokumentalnych: xABo. Ksiądz Boniecki, reż. Aleksandra Potoczek. 72’ + rozmowa z Aleksandrą Potoczek[pokaz biletowany: 9,99 zł]

Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

Rozmowa z Aleksandrą Potoczek

– film dostępny z napisami dla osób niesłyszących

 

19:00

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów: 

Comrade Dov, reż. Barak Heymann. 75’ 

Jak komunista znający prawdziwą historię fiaska ZSRR czy zbrodni leninowskich może być wybitnym parlamentarzystą, obrońcą fundamentalnych praw Palestyńczyków oraz  reagować na potrzeby najsłabszych? Reżyser Barak Heymann od długiego czasu poszukuję odpowiedzi na to pytanie przyglądając się pracy Dov’a Chenin. Efekt jego poszukiwań możemy zobaczyć w błyskotliwym i niebanalnym dokumencie, który oprócz historii skłania widza do postawienia sobie pytania o sens i ideę uniwersalnych praw człowieka. Towarzysz Dov to portret nietuzinkowego polityka, który walczy o lepszą rzeczywistość dla każdego obywatela.

 

20:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Zwyczajny kraj, reż. Tomasz Wolski. 52’ + rozmowa z Tomaszem Wolskim

Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicy, w sklepach. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Nagrywali spotkania kochanków w hotelu. Rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując, łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy… Portret PRL, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów służb bezpieczeństwa.

Rozmowa z Tomaszem Wolskim

 

21:00

Pokaz specjalny: Jak Bóg szukał Karela, reż. Vít Klusák / Filip Remunda. 90’ [pokaz biletowany: 9,99 zł]

Czeski dokumentalista wyrusza do Polski w poszukiwaniu Boga. Choć wydawać by się mogło, że żyjemy blisko siebie katolicyzm Polaków szokuje czeskich dokumentalistów, którzy wychowali się w ateistycznym kraju. Poznają religię poprzez pielgrzymkę, rozmowę z egzorcystą, ludźmi bardzo mocno wierzącymi. Czy pielgrzymka przez Polskę pozwoli im znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania i rozwiązać problemy dotyczące wiary i tożsamości? Czy ateiści zostaną zrozumiani przez katolików?

Tailer: https://www.youtube.com/watch?v=MI7nN7s74Lc

 

22:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Oko Boga, reż. Igor Kawecki. 17’ + rozmowa z Igorem Kaweckim

Olaf ma 25 lat. Mieszka z mamą i babcią w kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Ich dom to właściwie popadająca w ruinę rudera. Nie przeszkadza to jednak młodemu mężczyźnie snuć wizji o tym, że dom przy ulicy Brzozowej stanowi centrum świata. Specyficzna narracja podkreśla surrealistyczne wrażenie zamieszkiwania w opustoszałym domu.

Rozmowa z Igorem Kaweckim