W sobotę na festiwalu…

12:00

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów: 

W twoich oczachreż. Barak Heymann 56’

Czy każdy może być YouTuberem w XXI wieku? In your eyes to portret izraelskich i palestyńskich vlogerów YouTube. Wszyscy twórcy to osoby, których rodziny nie są przychylne do ich twórczości. Dziewczyna, która uważa że jej ojciec został zabity podczas niesłusznego podejrzenia o popełnienie ataku terrorystycznego mimo sprzeciwu matki zajmuje się na swoim kanale tematami dotyczącymi mody i urody. Transwestyta pochodzący z tradycyjnego środowiska, którego matka wciąż próbuje zaakceptować jego seksualność. Ultra-ortodoksyjna matka, która swoją twórczością chce trafić do młodych dziewcząt, mimo sprzeciwu męża. Czy ich potrzeba tworzenia i uzewnętrzniania się jest w stanie wygrać z tradycjami?

 

13:00

Pokaz specjalny: Muzyczna partyzantka, reż. Mirosław Dembiński. 52’ + rozmowa z Mirosławem Dembińskim

Białoruś oczyma kojarzonych z opozycją artystów – Lavona Volskiego, lidera grupy N.R.M i Svietlany Suhaki, wówczas wokalistki zespołu Tarpach. Film wypełnia muzyka obu bandów, znanych z koncertów w Polsce.

 

14:00

Pokaz specjalny: Nocna rodzina, reż. Luke Lorentzen. 90’

45 – tyle państwowych karetek pogotowia udziela pomocy mieszkańcom 9-milionowego Mexico City. Bez karetek prywatnych system opieki zdrowotnej nie mógłby funkcjonować. Z drugiej strony, praca w prywatnym ambulansie to źródło utrzymania. Zarobi ten, kto dotrze do potrzebującego pierwszy. 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=AM5I9N1OzTc

 

15:00

Pokaz specjalny: Pogrzeb Stalina, reż. Siergiej Łoźnica. 135’

5 marca 1953 roku umarł jeden z najokrutniejszych tyranów nowożytnego świata. Śmierć Józefa Stalina sprawiła, że w ZSRR, ale i w dużej części świata, zakończyła się pewna epoka. Dzięki archiwalnym, często kolorowym, zdjęciom,  do których dotarł Siergiej Łoźnica mamy sposobność przyjrzenia się pogrzebowi władcy, który kultem jednostki zatruł setki narodów i miliony ludzi.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=hd-7G-XSfy4

 

16:00

Pokaz specjalny: Don Gilliam i olbrzymyreż. Keith Fulton, Louis Pepe.85’ [pokaz biletowany: 9,99 zł]

Opowieść o jednym z najbardziej oryginalnych i fascynujących filmowców naszych czasów, a zarazem historia twórczego uporu. Jej bohaterem jest Terry Gilliam, w czasie, gdy kręci swój ostatni film – Człowieka, który zabił Don Kichota, o którego możliwość realizacji walczył przez 30 lat.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=-2nATsjl2jw&feature=emb_logo

 

17:00

Retrospektywa Andrzeja Fidyka: Idzie Grześ przez wieś (1982); Ich teatr (1984); Prezydent (1985) 57’

Idzie Grześ przez wieś (1982)

Debiutancki dokument Andrzeja Fidyka, w którym autor pokazuje przerażający zanik etyki – zawodowej i ludzkiej – wśród pracowników kolei i w ich otoczeniu. Powierzone PKP mienie jest rozkradane na kolejnych stacjach i już nawet nie myśli o tym, jako o kradzieży.

 

Ich teatr (1984)

Opowieść o amatorskim teatrze działającym we wsi Rozmierz.

 

Prezydent (1985)

Psychologiczny portret Tadeusza Perzyny. Po przeżyciu za młodu nędzy i głodu, jego obsesją stało się wytwarzanie żywności. 

 

18:00

Retrospektywa Andrzeja Fidyka: Noc w pałacu (1986); Wakacje ’89 (1990) 47’ + rozmowa z Andrzejem Fidykiem

Noc w pałacu (1986)

Jedna noc z życia wartowników, sprzątaczek, strażników i windziarek pracujących w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

 

Wakacje ‘89 (1990)

Zagraniczne wojaże Polaków czasu przełomu 1989 roku – łapówki, korki, agresja pograniczników, celników, milicjantów. 

 

19:15

Ogłoszenie werdyktu jury: konkurs reportaży radiowych 

 

19.30 

Ogłoszenie werdyktu jury: konkurs reportaży telewizyjnych

 

20:00

Ogłoszenie werdyktu jury: konkurs filmów dokumentalnych

 

20:00

Pokaz specjalny: Zakodowane uprzedzenie, reż. Shalini Kantayya. 90’

Czy sztuczna inteligencja może dyskryminować? Joy Buolamwini, badaczka z Laboratorium Mediów MIT nie została rozpoznana przez system rozpoznawania twarzy, ponieważ jest Afroamerykanką. Zaskoczona swoim odkryciem przeprowadziła szczegółowe badania, które udowodniły, że system najskuteczniej identyfikuje białych mężczyzn, zaś najmniej czarnoskóre kobiety. Jaki wpływ na nasze życie będzie miała sztuczna inteligencja, która na stałe zagościła w naszym życiu?

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=jZl55PsfZJQ

 

21:00

Pokaz specjalny: Dla Samy, reż. Waad Al-Khateab, Edward Watts. 95’ [pokaz biletowany: 5,99 zł]

Jak być kobietą w czasie wojny? Dla Samy to historia, którą jest wstrząsającą odpowiedzią na to pytanie. Waada al-Kateab spędziła pięć lat w czasie powstania w Syrii, gdzie zakochała się, wyszła za mąż i urodziła córkę – Samę, w czasie konfliktu, który toczył się tuż obok niej . Młoda kobieta opowiada o swoich doświadczeniach i rejestruje je swoją kamerą, chcąc w ten sposób pokazać swojej córce realia, w których przyszło im żyć i jak trudną decyzje musiała podjąć, by chronić jej życie.
 

 

22:00

Pokaz specjalny: Stadion, reż. Tomáš Hlaváček. 72’

Niezwykłe oblicze piłkarskich kibiców – fani z Brna odbudowali swój stadion piłkarski. Gdyby próbować tę historię przełożyć na warunki polskie, należałoby sobie wyobrazić, że nasi kibice sami wskrzeszają stadion 10-lecia.