DKF Człowiek w Zagrożeniu

Rozpoczynamy działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu, którego nazwa nawiązuje do organizowanego przez nas od lat 90. festiwalu!

Spotkania będą odbywać się cyklicznie, raz w miesiącu. Na marzec przygotowaliśmy dla Was seans hipnotyzującej opowieści o desperackim poszukiwaniu miłości, czyli dramat „Inni ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Dorotą Masłowską, autorką literackiego pierwowzoru filmu.


Dorota Masłowska (ur. 3 lipca 1983 w Wejherowie) – polska pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna; laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2006) za powieść „Paw królowej”; autorka książki „Wojna polsko-ruska”.Jej „Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią: buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my? „Masłowska serwuje nam hybrydę poematu i rytmicznej prozy, w której słychać prześmiewcze (czy na pewno?) echa polskiego hiphopu domowej roboty.” – pisze portal Culture.pl

„Inni ludzie” (2021), 106’ reżyseria: Aleksandra Terpińska

Kamil (Jacek Beler) ma około trzydziestu lat i niewielkie szanse na życiowy sukces. Wciąż mieszka z matką i nastoletnią siostrą w mieszkaniu z wielkiej płyty, nie ma pracy, ale ma marzenie – wkrótce chce nagrać swoją debiutancką, hip-hopową płytę. Póki co jednak snuje się bez celu po Warszawie, szukając sobie miejsca. Pewnego dnia ścieżki zawiodą go na ekskluzywne osiedle, na którym mieszka czterdziestoletnia Iwona, uzależniona od antydepresantów kobieta pragnąca jedynie, by ktoś znowu jej pożądał, a może nawet pokochał. Film jets opowieścią o samotności, niespełnionej miłości, a także wciąż zmieniających się polskich realiach.

 WTOREK 29 marca 2022 r.,  godz. 17:00

 Bilet: 20 zł do kupienia w kasie muzeum lub na stronie:
https://sklep.kinomuzeum.pl/MSI/mvc/pl/