Kino o(d)bjazdowe

Kino o(d)bjazdowe. Projekcje i spotkania z reżyserami

Po uruchomieniu Kinematografu, nadszedł czas na kolejne odmrożenie naszej działalności popularyzującej ambitne kino. W ramach projektu „Kino o(b)djazdowe” zapraszamy do mniejszych miejscowości Regionu Łódzkiego na pokazy świetnych polskich filmów dokumentalnych i spotkania z ich twórcami. Wszystko będzie działo się, naturalnie, z zachowaniem wszelkich rygorów epidemicznych, tak by mogli Państwo czuć się bezpiecznie i w stu procentach otworzyć na film i rozmowę po nim. Wstęp bezpłatny.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020. Współfinansowanie: Miasto Łódź. Patronat medialny: Radio Łódź.


25 czerwca, godz. 18. Dom Kultury w Zelowie.

Tu się żyje, reż. Kinga Dębska, prod. Kalejdoskop Film

Dokument absolwentki FAMU i twórczyni takich filmów jak Moje córki krowy czy Zabawa, zabawa o pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, w Wilnie, prowadzonym przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Film odsłania kulisy jego działalności, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników, pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci.

kadr z filmu Tu się żyje, reż. Kinga Dębska


1 lipca, godz. 18. Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach.

Żalanasz, reż. Marcin Sauter, prod. Studio Filmowe Kronika

Portowe miasto nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. Żalanasz to nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz, przede wszystkim, losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im żyć wśród ruin statków oraz portowych żurawi. Film był nagradzany na festiwalach m.in. w Amsterdamie i Krakowie oraz uhonorowany Złotą Żabą Festiwalu Camerimage 2017.

kadr z filmu Żalanasz, reż. Marcin Sauter

2 lipca, godz. 18. Warckie Centrum Kultury w Warcie.

In Touch, reż. Paweł Ziemilski, prod. NUR

Ze wsi Stare Juchy na Mazurach wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, czyli ponad połowa społeczności. Duża odległość między członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt, alternatywą stały się spotkania w świecie wirtualnym. Dokument nagradzany Nagrody od Amsterdamu po Łódź, w tym dwukrotnie na 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu 2019.

kadr z filmu In Touch, reż. Paweł Ziemilski

9 lipca, godz. 18. Gminny Ośrodek Kultury w Lubochni.

Graniczne cięcie, reż. Igor Chojna, prod. Lava Films

W Osinowie Dolnym, wiosce na granicy polsko-niemieckiej, znajdują się aż 43 salony fryzjerskie. W jednym z nich doświadczona przez życie Halina zatrudnia beztroską asystentkę Andżelę, której niczym matka próbuje przekazać lekcje życia.

kadr z filmu Graniczne cięcie, reż. Igor Chojna

14 lipca, godz. 18. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich

O zwierzętach i ludziach, reż. Łukasz Czajka, prod. Autograf

Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo prowadzone przez państwa Żabińskich. Naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Opuszczone stajenki, budki i woliery zajął gatunek najbardziej zagrożony, czyli człowiek.

kadr z filmu O zwierzętach i ludziach, reż. Łukasz Czajka

15 lipca, godz. 18. Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu.

Diagnosis, reż. Ewa Podgórska, prod. Entertain Pictures

Gdyby miasto było kolorem, to jakim? Gdyby było zwierzęciem, to którym? Z czasem odpowiedzi na niewinne pytania ewoluują w wędrówkę w głąb uczuć i emocji bohaterów. Historia jednego człowieka staje się początkiem opowieści innego. Jury 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu przyznali filmowi nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza.

kadr z filmu Diagnosis, reż. Ewa Podgórska