Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów

źródło: https://bit.ly/38NKSRe

 

Barak i Tomer Heymann 

Bracia Heymann, jako Heymann Brothers Films, wyprodukowali ponad 20 filmów dokumentalnych. Ich produkcje miały swoja premierę na wielu festiwalach na całym świecie, takich jak Berlinale, IDFA i Hotdocs, gdzie zdobyły prestiżowe nagrody.

Bracia wykładają w kilku szkołach filmowych w Izraelu. Obecnie zaangażowani są w wiele trwających projektów filmowych.

 

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów

 

Comrade Dov (2019), 75’

reżyseria: Barak Heymann

Jak komunista znający prawdziwą historię fiaska ZSRR czy zbrodni leninowskich może być wybitnym parlamentarzystą, obrońcą fundamentalnych praw Palestyńczyków oraz  reagować na potrzeby najsłabszych? Reżyser Barak Heymann od długiego czasu poszukuję odpowiedzi na to pytanie przyglądając się pracy Dov’a Chenin. Efekt jego poszukiwań możemy zobaczyć w błyskotliwym i niebanalnym dokumencie, który oprócz historii skłania widza do postawienia sobie pytania o sens i ideę uniwersalnych praw człowieka. Towarzysz Dov to portret nietuzinkowego polityka, który walczy o lepszą rzeczywistość dla każdego obywatela.

Projekcja online: piątek 27.11, godz.19:00

 

I shot my love(2009), 71’

reżyseria: Tomer Heymann

Izraelski reżyser Tomer Heymann wraca do Berlina siedemdziesiąt lat po tym, jak jego dziadek uciekł z Niemiec do Palestyny. Podczas tej podróży poznaje człowieka, który na zawsze zmieni jego życie. Romans z niemieckim tancerzem Andreasem Merkiem przeradza się w ważny związek i wiąże z poważnymi zmianami. Merk decyduje się na przeprowadzkę do Tel-Awiwu, gdzie zderza się nie tylko z nowymi realiami życia w Izraelu, ale także matką Tomera, która intensywnie wpływa na życie i decyzje swojego syna. I SHOT MY LOVE to osobista historia reżysera o miłości, różnicach kulturowych i relacji pomiędzy matką a synem.

Projekcja online: niedziela 29.11, godz.14:00

 

Kto mnie teraz pokocha? (2016), 90’

reżyseria: Tomer Heymann, Barak Heymann

Saara, młody Żyd, chcąc żyć w zgodzie ze sobą opuszcza Izrael i przeprowadza się do Londynu. Choć czuje się tam szczęśliwy, może realizować swoje pasje, rozwijać się i nie ukrywać swojej orientacji nie chce tracić kontaktu ze swoją bardzo religijną rodziną. Przeprowadza rozmowy z rodzeństwem, ojcem i matką, chcąc zmniejszyć dzielące ich różnice i przeciwności. Czeka go nie lada wyzwanie, by znaleźć kompromis pomiędzy swoim szczęściem, a utrzymaniem więzi z rodziną.

Projekcja online: wtorek 24.11, godz.15:00

 

Mr. Gaga, (2015), 100’

reżyseria: Tomer Heymann

Jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych choreografów, dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company, twórca języka tańca Ga-Ga. Ohad Naharin opowiada przed kamerą o tym jak taniec przerodził się w jego sposób na zrozumienie siebie, swojej wizji świata i dlaczego poświęcił mu swoje życie. Dokument jest jednak nie tylko biografią, ponieważ Heymann stawia również pytania o doświadczenia życiowe i to jak wpływają na nasze dalsze losy. Jak poświęcenie wszystkiego sztuce wpływa na życie i relacje z bliskimi?

Projekcja online: czwartek 26.11, godz.19:00

 

W Twoich oczach, (2018), 56’

reżyseria: Barak Heymann

Czy każdy może być YouTuberem w XXI wieku? In your eyes to portret izraelskich i palestyńskich vlogerów YouTube. Wszyscy twórcy to osoby, których rodziny nie są przychylne do ich twórczości. Dziewczyna, która uważa że jej ojciec został zabity podczas niesłusznego podejrzenia o popełnienie ataku terrorystycznego mimo sprzeciwu matki zajmuje się na swoim kanale tematami dotyczącymi mody i urody. Transwestyta pochodzący z tradycyjnego środowiska, którego matka wciąż próbuje zaakceptować jego seksualność. Ultra-ortodoksyjna matka, która swoją twórczością chce trafić do młodych dziewcząt, mimo sprzeciwu męża. Czy ich potrzeba tworzenia i uzewnętrzniania się jest w stanie wygrać z tradycjami?

Projekcja online: sobota 28.11, godz.12:00