W czwartek na Festiwalu…

12:00

30-lecie Festiwalu: Wojownik, reż. Jacek Bławut. 85’ [film dostępny także na HBO i HBO GO]

Historia życia kick-boxera Marka Piotrowskiego. Od zdobycia mistrzostwa świata amatorów i wyjazdu do USA, po trudne zmagania o zdrowotny i psychiczny powrót do życia. 

 

13:00

30-lecie Festiwalu: Komunia, reż. Anna Zamecka. 72’ [film dostępny także na HBO i HBO GO]

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość.

 

14:00

Konkurs reportaży telewizyjnych:

Pandemia przemocy, real. Anna Barańska-Całek; Popytka, real. Bożydar Pająk; Powiększanie piersi żelem Aquafilling, real. Michał Fuja 71’ + rozmowa z Anną Barańską-Całek, rozmowa z Bożydarem Pająkiem, rozmowa z Michałem Fują

Pandemia przemocy

Nie kocham cię i nigdy nie będę cię kochał – mówi ojczym do czteroletniego Kuby. Chłopiec słyszy groźby i wyzwiska, matka tkwi w toksycznym związku ze strachu przed partnerem. Napięcie w rodzinie pogłębia izolacja społeczna związana z pandemią covid-19.

Rozmowa z Anną Barańską-Całek 

 

Popytka

Kobiety uciekły z Czeczenii przed reżimem Razmana Kadyrowa lub przed przemocą w rodzinie. Widziały i przeszły piekło. Znosiły bicie, ból i poniżanie. Wreszcie wolały zginąć, niż pozwolić odebrać sobie dzieci. Teraz w Polsce, pod wodzą aktywistki Mariny Hulii, nie tylko szukają bezpieczeństwa i spokoju, ale i pomagają innym – samotnym, bezdomnym i cierpiącym.

Rozmowa z Bożydarem Pająkiem 

 

Powiększanie piersi żelem Aquafilling

Zabiegi modelujące piersi żelem Aquafilling promowane były jako nowoczesna i stuprocentowo bezpieczna alternatywa dla implantów piersi. Zdecydowały się na nie tysiące kobiet w całej Polsce. Dziennikarz „Superwizjera” rozmawiał z pacjentkami, które wkrótce po zabiegu trafiły do szpitali z ciężkimi powikłaniami, a dziś oszpecone walczą o odzyskanie zdrowia i o powrót do dawnego życia.

Rozmowa z Michałem Fują

 

15:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Dziecko Wilna, reż. Max Orlewicz 28’ + rozmowa z Maxem Orlewiczem 

Andrzej jest historykiem, muzykiem, botanikiem, a także dobrym samarytaninem, który zachował w sobie dużo z dziecka. Należy on do gatunku zagrożonego wymarciem, człowieka o nieograniczonym entuzjazmie wobec życia. Wprowadza widzów w świat swojego miasta, dawnego Wilna…

Rozmowa z Maxem Orlewiczem

 

16:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Zabawa w chowanego, reż. Tomasz Sekielski 87’ + rozmowa z Tomaszem Sekielskim

Film o pedofilii w polskim kościele. Dokument omawia przypadek ks. Arkadiusza Hajdasza oraz tuszującego jego  przestępstwa biskupa Edwarda Janiaka.

Rozmowa z Tomaszem i Markiem Sekielskimi

 

17:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Obłoki śmierci. Bolimów 1915, reż. Ireneusz Skruczaj. 67’ + rozmowa z Ireneuszem Skruczajem [pokaz biletowany: 9,99 zł]

Podczas I Wojny Światowej, pod Bolimowem, odbył się pierwszy w historii masowy atak bronią chemiczną. W latach 1914-1915 zginęło tu blisko 80 tysięcy ludzi. Twórcy fabularyzowanego dokumentu zrekonstruowali najważniejsze wydarzenia z pola bitwy, pokazują też unikalne archiwalne ujęcia i fotografie z frontu.

Rozmowa z Ireneuszem Skruczajem

 

18:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske. 59’ + rozmowa z Maciejem Cuske

Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo.

Rozmowa z Maciejem Cuske

 

19:00

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów:

Mr. Gaga, 100’, reż. Tomer Heymann

Jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych choreografów, dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company, twórca języka tańca Ga-Ga. Ohad Naharin opowiada przed kamerą o tym jak taniec przerodził się w jego sposób na zrozumienie siebie, swojej wizji świata i dlaczego poświęcił mu swoje życie. Dokument jest jednak nie tylko biografią, ponieważ Heymann stawia również pytania o doświadczenia życiowe i to jak wpływają na nasze dalsze losy. Jak poświęcenie wszystkiego sztuce wpływa na życie i relacje z bliskimi?

 

20:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Syndrom zimowników, reż. Piotr Jaworski. 74’ + rozmowa z Piotrem Jaworskim

Profesor Jan Terelak badał granice ludzkiej wytrzymałości psychicznej w ekstremalnych warunkach odosobnienia na Antarktydzie. Projekt sprzed 40 lat poświęcony był badaniu stanu psychicznego polarników w polskiej bazie. Mężczyźni znajdowali się w sytuacji zamknięcia, porównywalnej do misji kosmicznej. Film rekonstruuje te wydarzenia, odnosząc się do kontekstu epoki i przemian w pojmowaniu nauki.

Rozmowa z Piotrem Jaworskim

 

21:00

Pokaz specjalny: Amerykańskie tournée, reż. Piotr Jaworski. 49’ + rozmowa z Piotrem Jaworskim

Po śmierci Stanisława Wisłockiego, wybitnego dyrygenta Filharmonia Narodowej, wśród jego rzeczy odkryto zbiór metalowych kaset z filmami. 16 mm taśmy skrywały zapis pierwszego, historycznego tournée filharmoników po USA i Kanadzie z 1961 roku – roku budowy Muru Berlińskiego. Arcyciekawy kontekst historyczny, obyczajowy i polityczny czyni z filmu uniwersalną opowieść o charakterze socjologiczno-kulturowym.

 

22:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Opus Magnum, reż. Filip Bojarski. 37’ + rozmowa z Filipem Bojarskim

Na strychu w rodzinnym domu autor filmu znalazł autobiografię prawuja Wacława. Wacław opisał tajną organizację konspiracyjną, którą założył w Łodzi. Nikt w rodzinie nie zna tej historii. Reżyser przygotowuje więc monodram, żeby przedstawić rodzinie niewiarygodną przeszłość przodka…

Rozmowa z Filipem Bojarskim