W środę na Festiwalu…

13:00

Pokaz specjalny: Lekcja Białoruskiego, reż. Mirosław Dembiński. 51’ + rozmowa z Mirosławem Dembińskim

Historia ma to do siebie, że się powtarza. Początek 2006 roku. Na Białorusi zbliżają się wybory prezydenckie. Korzystając ze zmian w konstytucji, Aleksander Łukaszenka szykuje się, by po raz trzeci stanąć na czele państwa. Mimo represji, zastraszania i groźby milicyjnych prowokacji oraz przejmującego mrozu, młodzież wraz z tysiącami mieszkańców Białorusi bierze udział w wiecu na głównym placu Mińska, protestując przeciw fałszerstwom wyborczym reżimu. Wśród nich Franek Wiaczorka. 

Trailer: https://youtu.be/aYxWXCIfFhc

 

14:00

Konkurs reportaży telewizyjnych:

Ja nie jestem człowiek, real. Aleksandra Rek; Koronawirus. Walka z chińskim potworem, real. Tomasz Bogołębski; Mamo wracaj, real. Grzegorz Kuczek; Opowiem o moim życiu, real. Alicja Grzechowiak 60’ + rozmowa z Tomaszem Bogołębskim, rozmowa z Grzegorzem Kuczkiem, rozmowa z Alicją Grzechowiak

Ja nie jestem człowiek

Dla chorego syna pani Cecylia zdecydowała się żyć jak na wygnaniu. Ma za sobą ciężko przepracowane życie, odchowane dzieci, ale nie zanosi się na to, by na starość mogła odpocząć w spokoju i jako takim dostatku.

 

 Koronawirus. Walka z chińskim potworem

Portret Łodzi – miasta sparaliżowanego w pierwszych tygodniach pandemii.

Rozmowa z Tomaszem Bogołębskim 

 

Mamo wracaj

Dorosłe dzieci i mąż bezradni wobec obłędu, w jaki popadła matka. Oddaliła się od rodziny – najpierw psychicznie i emocjonalnie, a potem zabierając ze sobą ośmioletnią córkę Gabrysię. Rodzina próbuje ustalić, gdzie jest matka, by ratować i ją, i dziecko.

Rozmowa z Grzegorzem Kuczkiem 

 

Opowiem o moim życiu

8-letnia, niepełnosprawna Eryka jest pogodnym, odważnym dzieckiem. Ciekawa świata, nie boi się nowych wyzwań. Nie widzi swoich ograniczeń, choć zdarza się, że rówieśnicy wytykają jej kalectwo. Eryka szczerze i z wdziękiem opowiada o swoim życiu.

Rozmowa z Alicją Grzechowiak

 

15:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Guczo. Notatki z życia, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz. 76’ + rozmowa z Marią Zmarz-Koczanowicz

Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, żyjącego w burzliwych czasach człowieka o wielu twarzach i talentach. Kim tak naprawdę był August Zamoyski? Utkana z niezwykłych materiałów opowieść o jego życiu i twórczości spleciona jest ze współczesnym wątkiem, dokumentującym sprowadzenie prac Zamoyskiego do Polski.

Rozmowa z Marią Zmarz-Koczanowicz

 

16:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Powiedz tak lub nie, reż. Paweł Hejbudzki. 83’ + rozmowa z Pawłem Hejbudzkim

Ewelina i Grażyna, to przyjaciółki, które wspierają się w codziennej walce o kontakt z synami, przebywającymi w warszawskiej Klinice Budzik, znanej z cudownych wybudzeń ze śpiączki pourazowej ponad 50 dzieci. Kobiety
podejmują wyścig z czasem o każdy najmniejszy ruch palca czy oka u dziecka. Zespół naukowy kliniki postanawia sprawdzić nowatorską metodę kontaktu z dziećmi poprzez interfejs mózg-komputer.

Rozmowa z Pawłem Hejbudzkim

 

17:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Stolen Fish, reż. Małgorzata Juszczak 30’ + rozmowa z Małgorzatą Juszczak

W Gambii, najmniejszym kraju Afryki, zaczyna brakować ryb. Odkąd pojawiły się tam chińskie fabryki mączki rybnej – większość jest przerabiana na karmę dla zwierząt, wysyłaną do Chin i Europy. Mimo protestów wielki neokolonialny biznes kwitnie, a obietnice nowych dróg i setek miejsc pracy okazują się złudnym mirażem. Opowieści rybaków Paula i Abou oraz sprzedającej ryby Mariamy tworzą intymny kadr dla historii o skradzionym rozwoju Afryki Zachodniej i przymusie szukania lepszego życia w Europie.

Rozmowa z Małgorzatą Juszczak

 

18:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Tony Halik, reż. Marcin Borchardt. 90’ + rozmowa z Marcinem Borchardtem [pokaz biletowany: 9,99 zł]

Obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z mało znanych lub nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych filmowych materiałów archiwalnych nakręconych przez Tony Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Rozmowa z Marcinem Borchardtem

 

19:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec. 39’ + rozmowa z Janem Borowcem

Odnalezienie ukrytych na strychu lubelskiej kamienicy negatywów portretujących miejscową żydowską społeczność staje się początkiem fascynującej podróży w czasie i przestrzeni. Na przywróconych do życia fotografiach pojawia się świat, który niedługo później miał zniknąć, roztrzaskany na miliony kawałków. Dzięki zdjęciom, wspomnieniom świadków i sugestywnej muzyce możemy choć na moment złożyć go z powrotem.

Rozmowa z Janem Borowcem

– film dostępny z napisami dla osób niesłyszących

 

20:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Lekcja miłości, reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja + rozmowa z Małgorzatą Goliszewską, Katarzyną Mateją i producentką Anną Stylińską [film dostępny także na HBO i HBO GO]

Po pięćdziesięciu latach Jola ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do rodzinnego Szczecina. Tu poznaje Wojtka, który zakochuje się w niej bez pamięci. Przyjaciółki kobiety i sześcioro jej dzieci, namawiają Jolę do rozwodu. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca.

Rozmowa z Małgorzatą Goliszewską, Katarzyną Mateją i Anną Stylińską

 

21:00

Pokaz specjalny: Witamy w Czeczenii, reż. David France. 107’ [film dostępny także na HBO i HBO GO]

Tortury, prześladowania, więzienie, egzekucje – to częśc codzienności współczesnej Czeczenii, od kiedy rządzący nią od 2016 roku tyran Ramzan Kadyrow postanowił zlikwidować w swoim kraju społeczność LGBTQ+. Zagrożenii Czeczenii zmuszeni są do ucieczki z kraju, którą umożliwia im podziemna siatka aktywistów, którym towarzyszy nawet w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach kamera David’a France. Mrożący krew w żyłach obraz Czeczenii, który zmusza do postawienia pytania jak niebezpieczna może być skrajna nietolerancja i polityka tyrana.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=_2KMm49B6pE

 

 

22:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Zepsuta głowa, reż. Maciej Jankowski. 42’ + rozmowa z Maciejem Jankowskim

Andrzej ma poważne problemy z samym sobą. Odsiaduje wyrok w więzieniu, na specjalnym oddziale dla recydywistów. W pewnym momencie postanawia zawalczyć o odbudowanie relacji z dziewczyną – decyduje się wziąć udział w programie

Rozmowa z Maciejem Jankowskim