We wtorek na Festiwalu…

13:00

Pokaz specjalny: Jutro należy do nas, reż. Gilles de Maistre. 84’

Czy młodzi ludzie zmienią świat, w którym żyjemy? Czy wystarczy im odwagi, by skutecznie wpłynąć na otoczenie? Te pytania wydają się szczególnie zasadne, gdy śledzi się losy Grety Thunberg, czy ostatnie protesty na polskich ulicach. 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Cm7zqwgFx1Q&t=1s

 

14:00

Konkurs reportaży telewizyjnych:

Córka choruje na autyzm – matka boi się o życie, real. Rafał Zalewski; Dzielą mieszkanie – nie mogą ze sobą wytrzymać, real. Małgorzata Frydrych; Genowewa, real. Kaja Kraska, Mateusz Mękarski. 57’ + rozmowa z Rafałem Zalewskim, rozmowa z Małgorzatą Frydrych, rozmowa z Kają Kraską i Mateuszem Mękarskim

Córka choruje na autyzm – matka boi się o życie

Real. Rafał Zalewski. Prod. Telewizja Polsat. 15’

Pani Emilia jest samotną matką. Jej dorosła córka jest niebezpieczna – okalecza się, próbowała kilkukrotnie popełnić samobójstwo, a od niedawna atakuje panią Emilię. Matka wniosła o ubezwłasnowolnienie Stelli i choć sąd nakazał umieszczenie kobiety w Domu Pomocy Społecznej, to problem wciąż istnieje.

Rozmowa z Rafałem Zalewskim 

 

Dzielą mieszkanie – nie mogą ze sobą wytrzymać

Real. Małgorzata Frydrych. Prod. Telewizja Polsat. 12’    

Mieszkanie w bloku na 3. piętrze bez windy w Kruszwicy, a w nim matka i syn. Matka jest pod opieką psychiatry, ale jak sama przyznaje, z chorobą radzi sobie raz lepiej, raz gorzej. U syna zdiagnozowano stwardnieje rozsiane. Oboje stworzyli sobie piekło.

Rozmowa z Małgorzatą Frydrych 

 

Genowewa

Real. Kaja Kraska, Mateusz Mękarski. Prod. Globstory. 30’

Kobieta, Romka, muzułmanka. Każde z tych określeń opisuje Genowewę, i każde powoduje, że mieszkanka małej bułgarskiej wsi musi zmagać się ze stereotypami.

Zapowiedź Mateusza Mękarskiego

 

15:00

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów:

Kto mnie teraz pokocha, reż. Tomer Heymann, Barak Heymann. 90’

Saara, młody Żyd, chcąc żyć w zgodzie ze sobą opuszcza Izrael i przeprowadza się do Londynu. Choć czuje się tam szczęśliwy, może realizować swoje pasje, rozwijać się i nie ukrywać swojej orientacji nie chce tracić kontaktu ze swoją bardzo religijną rodziną. Przeprowadza rozmowy z rodzeństwem, ojcem i matką, chcąc zmniejszyć dzielące ich różnice i przeciwności. Czeka go nie lada wyzwanie, by znaleźć kompromis pomiędzy swoim szczęściem, a utrzymaniem więzi z rodziną.

 

16:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Draugen, reż. Dagmara Drzazga 44’ + rozmowa z Dagmarą Drzazgą

Pochodzący z Mikołowa Wojciech Bógdoł, harcerz, syn powstańca śląskiego podczas II wojny zostaje wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii. Na maleńkiej wyspie Kvitsoy spotyka miłość swojego życia, Liv. Młodzi mają szansę, żeby ułożyć sobie życie, muszą tylko doczekać do końca wojny…

Rozmowa z Dagmarą Drzazgą

 

17:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Blizny, reż. Agnieszka Zwiefka. 79’ + rozmowa z Agnieszką Zwiefką [pokaz biletowany: 5,99 zł]

Vetrichelvi miała 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów. Podczas wojny domowej na Sri Lance straciła rękę i oko, ale stała się też znana jako radykalny ideolog ruchu i poetka. Teraz wyrusza w podróż, by odnaleźć dawne towarzyszki broni i napisać książkę o kobietach walczących w Tamilskich Tygrysach.

– film dostępny z napisami dla osób niesłyszących.

Rozmowa z Agnieszką Zwiefką

 

18:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Jutro czeka nas długi dzień, reż. Paweł Wysoczański. 80’ + rozmowa z Pawłem Wysoczańskim

Reżyseria: Paweł Wysoczański. Zdjęcia: Bartosz Bieniek. Muzyka: Michał Lorenc. Montaż: Piotr Krygiel. Produkcja: Black and White Productions. 80’

W Jeevodaya, w Indiach, znajduje się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To tutaj przed 30 laty przyjechała z Polski Helena Pyz, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat zakonnica czuje się coraz słabiej, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed chorobą.

Rozmowa z Pawłem Wysoczańskim

 

19:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Gorzka miłość, reż. Jerzy Śladkowski. 87’ + rozmowa z Jerzym Śladkowskim

Rejs statkiem po Wołdze może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia płomiennego romansu czy naprawy szwankującego związku. Bohaterami filmu są postaci zwykłe i niezwykłe, często boleśnie doświadczone, ale ciągle żyjące nadzieją. Kamera czułym okiem przygląda się ich wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

Rozmowa z Jerzym Śladkowskim

 

20:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Tygrysice menopauzy, reż. Henryk Dederko. 48’ + rozmowa z Henrykiem Dederką

Elżbieta Jodłowska, autorka sztuki „Klimakterium i już” postanowiła że złamie kolejne tabu. Stworzyła dwugodzinną tragifarsę poświęconą uderzeniom gorąca, plamom na skórze, otyłości, atakom histerii, szwankującej pamięci, zanikającemu libido. Widowisko wzbogaciła piosenkami i tańcem. Występy są przyjmowane owacjami na stojąco.

Rozmowa z Henrykiem Dederką

 

21:00 

Pokaz specjalny: Acasa, mój dom, reż. Radu Ciorniciuc. 85’

Romska rodzina od wielu lat mieszkająca na bagnach rezerwatu przyrody w Bukareszcie zostaje zmuszona do przeprowadzki do mieszkania w apartamentowcu. Romowie próbują zaaklimatyzować się do życia w innych warunkach, odnaleźć się w świecie technologii i nowych obowiązków. 

Trailer: https://youtu.be/XOdUY_sL-ok

 

22:00

Konkurs filmów dokumentalnych: Oddech, reż. Daria Kasperek, 25’ + rozmowa z Darią Kasperek

Na jednym z łódzkich osiedli między betonowymi blokami zbudowano tężnie solankową. Wokół tej niewielkiej drewnianej struktury mogą mieć miejsce niezwykłe w swej codzienności spotkania. Rozmowy między ludźmi wypełnia smak słońca, soli i betonu. I oddech.

Rozmowa z Darią Kasperek

 

Zapraszamy również na zwycięskie filmy poprzednich edycji dostępne od wtorku do niedzieli. Szczegóły w zakładce: 30-lecie.