Muzeum Kinematografii otworzy nową wystawę stałą

Remont w Muzeum Kinematografii zbliża się do końca. Nowa wystawa stała zostanie otwarta w 2021 roku. Pokażemy materiały z filmów i ośrodków przemysłu filmowego, które wcześniej nie były publicznie prezentowane. Przedstawimy rekwizyty, kostiumy oraz dokumenty z teczek produkcyjnych, np. scenariusze, adnotacje cenzury i prywatną korespondencję twórców. Zwiedzający Muzeum zobaczą także przedwojenny sprzęt filmowy i plakaty.

Obok oryginalnych eksponatów na wystawie pojawią się multimedia oraz obiekty zapraszające do interakcji, dzięki czemu zwiedzający będzie mógł poczuć się jak łodzianin z początków XX wieku w mieście atrakcji. Specjalnie na nową wystawę zrekonstruowaliśmy aparaty, wynalazki i zabawki optyczne. Wrzuć żeton do orchestrionu i posłuchaj melodii, którą gra najbardziej niezwykła szafa grająca na świecie! Spójrz przez wizjer fotoplastykonu i zobacz, jak wygląda świat w 3D…

W części wystawy, która zostanie otwarta jako pierwsza, zaprezentujemy także początki kina na ziemi łódzkiej oraz prekursorów branży kinowej. Nie zabraknie kamer i projektorów z czasów dwudziestolecia międzywojennego. W zabytkowych salach Pałacu Scheiblerów, w którym znajduje się Muzeum Kinematografii, splata się historia Łodzi włókienniczej i filmowej. Wnętrza fabrykanckiej rezydencji posłużyły za plany filmowe wielu widowisk i seriali zrealizowanych w Łodzi. Jakich? Przyjdź i przekonaj się sam!

Druga część wystawy stałej zostanie otwarta we wrześniu 2021 roku. Przedstawimy na niej łódzki przemysł filmowy, w którym powstały najważniejsze polskie filmy, takie jak Kanał reż. Andrzej Wajda (1956), Sanatorium pod Klepsydrą reż. Wojciech Has (1973), Amator reż. Krzysztof Kieślowski (1979), Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski (1981) oraz kasowe fenomeny: Krzyżacy reż. Aleksander Ford (1960), Faraon reż. Jerzy Kawalerowicz (1965), Potop reż. Jerzy Hoffman (1964), Seksmisja reż. Juliusz Machulski (1983). Wśród łódzkich produkcji specjalne miejsce zajmują działa nagrodzone Oscarem: Tango reż. Zbigniew Rybczyński (1980), Piotruś i wilk reż. Suzie Templeton (2006) z Se-Ma-Fora oraz Ida reż. Paweł Pawlikowski (2013) z Opus Filmu.

Żaden z wielkich filmów nie powstałby, gdyby nie setki specjalistów z różnych dziedzin. Operatorzy, reżyserzy, scenarzyści i aktorzy stanowią część ekipy każdego filmu czy serialu. Wspomagają ich przedstawiciele zawodów często pomijanych w historii kina, takich jak scenografowie, pirotechnicy, dźwiękowcy, kaskaderzy oraz projektanci kostiumów. Zaprezentujemy narzędzia ich codziennej pracy: stacyjkę do wybuchów, czerep kaskaderski, przedmioty wchodzące w skład warsztatu imitatora dźwięków. Nie zabraknie kostiumów, rekwizytów i planów scenograficznych z najważniejszych widowisk w polskim kinie zrealizowanych w Łodzi.

Przedstawimy także kulisy powstania eksperymentalnych filmów ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For oraz Wytwórni Filmów Oświatowych. Kreatywność ich twórców zaskakuje do dzisiaj.

Trudno byłoby opowiedzieć historię łódzkiego kina bez materiałów audiowizualnych, dlatego na naszej wystawie znajdzie się kilkadziesiąt tabletów i projektorów, na których zostaną wyświetlone fragmenty filmów, kronik oraz rozmowy z twórcami. Zwiedzający Muzeum będą mogli skorzystać z każdego urządzenia interaktywnego. 

  Jesteś miłośnikiem polskiego kina? Wychowałeś się na takich filmach jak Miś reż. Stanisław Bareja (1980), Ziemia obiecana reż. Andrzej Wajda (1974)albo Seksmisja reż. Juliusz Machulski (1983)? Interesują Cię początki kina w Łodzi? Łódzkie filmy oscarowe? W 2021 roku w Muzeum Kinematografii otworzymy nową wystawę stałą.

Pokażemy Wam początki kinematografii w Łodzi sięgające końca XIX wieku. Zaprezentujemy m.in. zabawki optyczne i inne wynalazki, wyprzedzające w czasie kinematograf braci Lumière, bez którego nie byłoby kina w formie znanej nam współcześnie. Ponieważ bierne przyglądanie się muzealnym eksponatom dziś już nie wystarcza, niektóre z wynalazków będą do dyspozycji zwiedzających Muzeum. Poczujecie się niczym łodzianie u zarania XX wieku, stykając się z takimi urządzeniami jak kinetoskop, mutoskop, latarnia magiczna oraz fotoplastikon. Opowiemy historię braci Krzemińskich – pierwszych kiniarzy na ziemiach polskich. Zaprezentujemy prekursorskie kina na mapie Łodzi filmowej, w tym również miejsca, których repertuar wykraczał poza projekcje filmów. Zobaczycie kolekcję przedmiotów z tych lokali: afisze, zdjęcia, ulotki, programy, pocztówki.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy technologii filmowej. W naszych zbiorach mamy przedwojenne kamery z całego świata. Wśród nich znalazły się: amerykańska Pathex (16mm), niemiecka Siemens model B (16mm) i austriacka Eumig (8mm).

Muzeum Kinematografii mieści się w zabytkowym pałacu Scheiblerów. Zwiedzając wystawę stałą, goście będą mieli możliwość przyjrzenia się z bliska, jak wyglądało życie fabrycznych magnatów. Pałac z zachowanym wystrojem łączy w sobie historię Łodzi fabrycznej i filmowej. Właśnie tutaj kręcono sceny do Ziemi obiecanej reż. Andrzej Wajda (1974). Jak powstała łódzka epopeja? Które sceny kamera zarejestrowała w murach Muzeum Kinematografii? Jak toczyły się dzieje rodu Scheiblerów? Odpowiedzi na te pytania poznacie już w marcu 2021 roku.

We wrześniu 2021 roku zostanie otwarta druga część wystawy stałej, na której opowiemy o łódzkich ośrodkach filmowych. Zaprezentujemy dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, do których należą m.in. Faraon reż. Jerzy Kawalerowicz (1965), Potop reż. Jerzy Hoffman (1974), Sanatorium pod Klepsydrą reż. Wojciech Has (1973) i Podróże Pana Kleksa reż. Krzysztof Gradowski (1985). Opowiemy historię Wytwórni Filmów Oświatowych i Se-Ma-Fora, z którego pochodzą ikoniczne animacje dla dzieci i dorosłych. Właśnie tam na świat przyszedł Miś Uszatek oraz Pingwin Pik-Pok. Łódzkie studia filmowe odpowiadają również za wyprodukowanie polskich laureatów Oscara, takich jak: Tango reż. Zbigniew Rybczyński (1980) i Piotruś i wilk reż. Suzie Templeton (2006) z Se-Ma-Fora oraz Ida reż. Paweł Pawlikowski (2013) ze studia Opus Film.

Jak zostać filmowcem? Przyjdźcie i zobaczcie część wystawy poświęconą studentom i wykładowcom Szkoły Filmowej. Korzystając z materiałów archiwalnych, przedstawimy drogę, jaką musi przejść każdy młody twórca w trakcie kształcenia w łódzkiej Szkole Filmowej. Nie zabraknie eksponatów związanych z najsłynniejszymi nazwiskami w branży.Kino polskie dziś, w latach PRL-u i na początku XX wieku – tak można opisać nową wystawę stałą, która zostanie otwarta w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pokażemy dzieje rodzimej kinematografii przed 1939 rokiem, przedstawimy pierwszych kiniarzy z przełomu XIX/XX wieku, pionierskie instytucje filmowe Ziemi Łódzkiej oraz aparaty i urządzenia optyczne, których następcą stał się kinematograf braci Lumière.  Zwiedzający będą mieli możliwość wejścia w interakcję z wynalazkami optycznymi, zrekonstruowanymi specjalnie na potrzeby nowej ekspozycji. Dzieje „Łodzi filmowej” do wybuchu II wojny światowej zaprezentujemy w marcu 2021 roku.

Wernisaż drugiej części wystawy odbędzie we wrześniu 2021 roku. Zaprezentujemy trzy łódzkie wytwórnie i Szkołę Filmową, opowieść wzbogacą eksponaty dotyczące filmów  oraz twórców działających w Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Se-Ma-Forze. Obok nazwisk słynnych reżyserów i aktorów pojawią się nie mniej interesujący przedstawiciele zawodów filmowych: kaskaderzy, montażyści, scenografowie i pirotechnicy, osoby zwykle pomijane w systemie gwiazd. Zgromadziliśmy setki obiektów związanych z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

W muzealnych salach będzie można poznać łódzkie lokacje filmowe oraz historię łódzkiej Szkoły Filmowej – kuźni talentów kształcącej wybitnych filmowców. Zaprezentujemy obiekty przestrzenne, dokumenty i fotografie, które nigdy dotąd nie były prezentowane. Ten fragment ekspozycji może okazać się przydatny dla osób rozważających rozpoczęcie studiów przy Targowej. Począwszy od egzaminów wstępnych, poprzez aktywność na zajęciach i pracę na planach etiud, krok po kroku odtworzymy drogę studenta tej uczelni.

Co łączy tak różne tytuły: Zakazane piosenki reż. Leonard Buczkowski (1946), Faraon reż. Jerzy Kawalerowicz (1965), Krzyżacy reż. Aleksander Ford (1960), Potop reż. Jerzy Hoffman (1974), Czterej pancerni i pies reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski (1966-1970), Stawka większa niż życie reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic, Barbara Borys (1965-1967), Sanatorium pod Klepsydrą reż. Wojciech Has (1973), Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski (1981), Amator reż. Krzysztof Kieślowski (1979), Seksmisja reż. Juliusz Machulski (1983), Psy reż. Władysław Pasikowski (1992) ? Wszystkie te filmy powstały w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Pokażemy pochodzące z WFF rekwizyty, kostiumy i inne obiekty związane z kultowymi tytułami. Przekonacie się, w jaki sposób w czasach PRL-u dokonywano wyczynów kaskaderskich oraz ile prochu potrzebowali realizatorzy na planie zdjęciowym, aby rozpętać II wojnę światową (oczywiście tylko pod warunkiem, że w pobliżu znajdował się pirotechnik filmowy). Na wystawie nie zabraknie kostiumów oraz eksponatów, które z niezwykłą pieczołowitością zostały wyprodukowane przez pracowników WFF. Historia Wytwórni Filmów Fabularnych się skończyła, a pod tym samym adresem działa obecnie Opus Film – firma, która odpowiada m.in. za powstanie oscarowej Idy reż. Paweł Pawlikowski (2013).

Zwiedzający wystawę zapoznają się też z działalnością Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For i Wytwórni Filmów Oświatowych. Pierwsze odpowiadało za bawienie dużych i małych, drugie edukowało widzów w każdym wieku. To właśnie w Se-Ma-Forze na świat przyszły kultowe animacje takie jak Przygody Misia Uszatka (1975-1987), Zaczarowany ołówek (1963-1977) albo Plastusiowy pamiętnik reż. Zofia Ołdak(1980-1981). Dorośli widzowie mogli z kolei zachwycać się oryginalną formą filmów animowanych Zbigniewa Rybczyńskiego (laureat Oscara za film Tango, 1980), Daniela Szczechury i Piotra Dumały. Drugą oscarową animacją realizowaną w Se-Ma-Forze jest Piotruś i Wilk reż. Suzie Templeton (2006). Historię tych oryginalnych filmów krótkometrażowych poznacie na wystawie.

Łódzkie wytwórnie filmowe, pomimo ograniczonego budżetu i cenzury systemu komunistycznego, produkowały dzieła niezwykle kreatywne i eksperymentalne w formie, niekiedy przewyższające oryginalnością filmy realizowane współcześnie. Świadczą o tym nagrody z całego świata.

Historia Łodzi filmowej, czy, jak kto woli, HollyŁodzi, zostanie wzbogacona materiałami poświęconymi łódzkim kinom oraz mapą lokacji, w których powstawały najważniejsze filmy polskiej kinematografii, wśród nich: Ziemia obiecana (1974) i Vabank reż. Juliusz Machulski (1981).

Zaplanuj 2021 w filmowym stylu z Muzeum Kinematografii! Zapraszamy!Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łódź.

Partnerzy projektu: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Opus Film, Akson Studio, Monolith Films, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Historii Katowic, Łódzkie Centrum Filmowe, Eye Filmmuseum, Filmoteca de Catalunya, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych I Fabularnych (WFDiF), Uniwersytet Łódzki, Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Politechnika Łódzka, Archiwum Państwowe w Łodzi, EC1 – Łódź Miasto Kultury, Radio Łódź