Polski punkt widzenia – malarskość filmu 3.0

Nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Znani filmoznawcy przybliżają sylwetki sławnych reżyserów i wybitnych artystów. Twórców niebanalnych i oryginalnych. Oraz, a może przede wszystkim, ich dzieła. Doceniane, uznane i te zapomniane, nienagradzane.

Przedstawiamy cztery tematy i cztery filmy inspirowane sztuką:

1. Średniowieczne inspiracje architektoniczne i współczesne inspiracje malarskie w filmie animowanym Tomasza Bagińskiego „Katedra”;
  2. Symbolika malarstwa XIX-wiecznego i mistyka pisania ikon w filmie animowanym Kamila Polaka „Świteź”;
  3. Łódź odmalowana kamerą Edwarda Kłosińskiego i Witolda Sobocińskiego w filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy;
  4. Szaleństwo codzienności, codzienne szaleństwo, czyli słów kilka o życiu artystów – „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.

Prelekcja — seans filmowy — warsztat— wystawa on-line — publikacja

Rozpoczynamy wykładem na jeden z czterech tematów, czyli analizą i interpretacją filmowych i malarskich dzieł sztuki. Chętnie nie tylko będziemy mówić, ale i posłuchamy, co macie do powiedzenia. Dyskusja i krytyka to cenna i dobra rzecz.

Po krótkiej przerwie – obejrzymy wybrany film.

Po części teoretycznej czas na warsztaty twórcze inspirowane filmem i poznanymi dziełami sztuki. Można malować, rysować, budować scenografię, robić remiksy, inscenizować i odtwarzać kadry. Zachęcamy nie tylko do powielania tego, co na ekranie, ale do włożenia w dzieło indywidualnej nuty, własnego pomysłu, własnej interpretacji. Można pracować samodzielnie lub w grupie. Zwieńczeniem warsztatów jest praca, która nie zginie w telefonie, a ujrzy światło dzienne!

Ostatnie pociągniecie pędzlem będzie wirtualne. Na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi tworzymy wystawę wirtualną prezentującą Wasze prace w formie grafiki lub fotografii zainspirowane kadrami malarskimi. Muzeum Wyobraźni wszystkich uczestników projektu.

Publikacja towarzysząca projektowi jest napisana w formie przewodnika w wersji cyfrowej i mówi o elementach prawa autorskiego, domenach publicznych, wolnych licencjach i remiksach wraz z częścią przedstawiającą dobre praktyki w tym zakresie. Publikacja jest udostępniona odbiorcom zadania oraz wszystkim zainteresowanym na jednej z wolnych licencji (CC BY-NC-ND 4.0).

Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane współczesnymi zjawiskami w sztuce, młodzież, studentów i osoby dorosłe, a szczególnie uczniów szkół średnich i ich nauczycieli.

Spotkania odbywają się w formule on-line lub tradycyjnej w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1), w szkołach regionu łódzkiego i placówkach partnerskich (zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami w związku z wystąpieniem stanu epidemii). Szkoły mogą skorzystać z całego cyklu wykładów lub z pojedynczych, wybranych tematów.

Informacje i zapisy:

edukacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 w.151

Udział w projekcie jest bezpłatny dla uczestników. Czas trwania projektu: 6 września – 15 grudnia 2021 roku.

Scenariusze lekcji do pobrania:

Temat 1

Temat 2

Temat 3

Temat 4

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.Dofinansowano ze środków Miasta Łódź.