Akademia Polskiego Filmu – semestr III

Rozpoczyna się trzeci semestr APF Fabuła – dwuletniego cyklu o historii polskiej kinematografii, skierowanego do studentów i wolnych słuchaczy.
Zajęcia – w poniedziałki o godz. 17.00 – składają się z wykładów wybitnych polskich filmoznawców oraz projekcji dwóch filmów.
Szczegóły na Facebooku: @Akademia Polskiego Filmu w Łodzi

karnet 150 zł, bilet na pojedyncze spotkanie 15 zł

7x Jarmusch: kultowe filmy Jima Jarmuscha
3-12.12
Amerykański buntownik o europejskiej wr ażliwości. Król kina niezależnego – Jim Jarmusch.
Lakoniczne, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanu­rzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek.

W ramach przeglądu 7x Jarmusch w odświeżonych cyfrowo wersjach zaprezentujemy:

• Nieustające wakacje (1980)
  • Inaczej niż w raju (1984)
  • Poza prawem (1986)
  • Mystery Train (1989)
  • Noc na ziemi (1991)
  • Truposz (1995)
  • Kawa i papierosy (2003)

bilet: 13 zł
karnet: 36 zł (3 filmy) / 77 zł (7 filmów)

karnety dostępne w kasie kina

Kino 3D: Diuna
Kinematograf jest przygotowany na wszelkie okazje! Jesteśmy jednym z niewielu kin, które są w stanie wyświetlać filmy z niemal każdego nośnika – począwszy od taśm światłoczułych 16 i 35 mm po nowoczesne technologie takie jak 3D. Widzów żądnych filmowych wrażeń w trójwymiarze zapraszamy na seanse filmu Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve. Efektowną ekranizację powieści Franka Herberta będzie można obejrzeć także w 2D.

bilet: 20 zł + ew. okulary wg cennika w kasie kina

Prezenty od Kinematografu
My też mamy niespodzianki dla naszych Widzów! W grudniu Kinematograf organizuje trzy wyjątkowe wydarzenia – spotkanie oraz dwa pokazy przedpremierowe:

22.12 • środa, godz. 17:30
Zapraszamy na spotkanie z aktorką Marią Dębską, która po projekcji filmu Bo we mnie jest seks opowie o pracy na planie filmowym i swojej fascynacji Kaliną Jędrusik.

23.12 • czwartek, godz. 19:30
Truflarze – dokument, który przybliża niezwykły świat włoskich seniorów – zbieraczy białych trufli.

26.12 • niedziela, godz. 19:30
Matki równoległe – najnowszy film Pedro Almodóvara, z nagrodzoną na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę.

bilety: 20 zł

Grudzień pełen bajek
Dział Edukacji i Kultury Filmowej przygotował na ten miesiąc szereg wydarzeń, skierowanych do indywidualnych odbiorców, których tematyka skupia się wokół wystawy .

Działania edukacyjne adresowane do osób indywidualnych

Wystawa Pałac pełen bajek: spotkanie z ekspertem
3.12 • piątek, godz. 16.00
Starszy renowator Marzanna Gumińska odpowie na pytania dotyczące technik animacji i sposobach aranżowania nowej ekspozycji na przykładzie obiektów z bajek Kolorowy świat Pacyka oraz Maurycy i Hawranek.

Filmowe Opowieści – Znajdź i zobacz bajkę
4.12 • sobota, godz. 12.00
W muzeum ukryły się bajki. Poszukamy ich na wystawie Pałac pełen bajek, a te odnalezione wyświetlimy za pomocą zabytkowego projektora – diaskopu. Spotkanie zakończymy projekcją zestawu z klasyki polskiej animacji.

Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat wraz z opiekunami
Czas trwania: 1,5 godziny
Bilet: 15 zł

Bohaterowie muzealnej wystawy
5.12 • niedziela, godz. 12.00
Pobawmy się razem w bajkowe puzzle, twórcze zagadki, rymowane quizy. Podczas wizyty na wystawie Pałac pełen bajek pokażemy prawdziwe gwiazdy filmowe, autentyczne lalki i materiały z planów zdjęciowych. Spotkanie zakończymy projekcją zestawu z klasyki polskiej animacji.

Uczestnicy: dzieci w wieku 4-7 lat wraz z opiekunami
Czas trwania: 1,5 godziny
Bilet: 15 zł

Filmówka – fakty i anegdoty
11.12 • sobota, godz. 11.30
Nieopodal Muzeum Kinematografii, przy ulicy Targowej, znajduje się jedna z najstarszych i najlepszych w świecie szkół uczących filmowców. Szkoła Filmowa w Łodzi kształci reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów.

Wykład z pokazem fragmentów filmowych przybliży fakty i anegdoty o Filmówce, uczelni, której poświęcimy specjalne miejsce na nowej wystawie stałej.

Uczestnicy: 50+

Se-ma-for – fakty i anegdoty
11.12 • sobota, godz. 12.30
Opowieść o sławnym Studiu Małych Form Filmowych, którego początki sięgają roku 1947 w Łodzi. Sławę przyniosły mu niezliczone filmy animowane: lalkowe, rysunkowe i eksperymentalne dla dzieci i dla dorosłych. Wykład z pokazem fragmentów filmowych przybliży fakty i anegdoty o Se-ma-forze, studiu, któremu poświęcimy specjalne miejsce na nowej wystawie stałej.

Uczestnicy: 50+

Przez cały grudzień:
Familijna gra muzealna, podczas której ci mali i ci całkiem duzi przeżyją niezapomnianą przygodę z bohaterami polskich animacji na wystawie Pałac pełen bajek.

Uczestnicy: dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami
Bilet: w ramach biletu wstępu do muzeum
Limit miejsc: bo

Święta 2021

Muzeum Kinematografii oraz Kino Kinematograf będą nieczynne w dniach 24-25.12.

Zapraszamy do nas w świąteczną niedzielę 26.12.

Od środy 29.12 zostanie udostępniona dla zwiedzających druga część stałej wystawy Łódź filmowa.

W Nowym Roku życzymy wszystkim naszym Widzom wielu radości i filmowych wrażeń!