Remont siedziby Muzeum Kinematografii
W 2020 roku kontynuowaliśmy remont dawnego pałacu Karola Scheiblera, czyli obecnej siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Nowa wystawa stała „Łódź filmowa”
Wraz z kończącym się remontem pałacu Karola Scheiblera rozpoczęliśmy przygotowania do nowej wystawy stałej „Łódź filmowa”. Otwarcie pierwszej części ekspozycji planowane jest na koniec marca 2021 roku.
Więcej o przygotowaniach do nowej wystawy stałej.
Kino o(d)bjazdowe
W ramach projektu „Kino o(b)djazdowe” zorganizowaliśmy w regionie łódzkim pokazy świetnych polskich filmów dokumentalnych i spotkania z ich twórcami. Udowodniliśmy, że polski dokument to kino na światowym poziomie i że na mapie województwa są miasteczka, w których kina nie ma, ale są ludzie kinem bardzo zainteresowani.
Tworzenie filmowych światów
Zrealizowaliśmy cykl rozmów z wybitnymi polskimi scenografami, dekoratorami wnętrz i kostiumografami, którzy podzielili się z nami wspomnieniami, doświadczeniami i anegdotami z pracy twórczej. Powstałe nagrania to skarbnica wiedzy o polskiej kinematografii. Bohaterami cyklu byli: Barbara Ptak, Allan Starski, Wiesława Starska, Andrzej Haliński, Janusz Sosnowski, Bogdan Sölle, Joanna Macha, Wojciech Żogała, Teresa Gruber, Ewa Braun, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.
Polski punkt widzenia – malarskość filmu 2.0
Nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Na cykl składają się: wykłady, warsztaty i projekcje filmowe. Organizowaliśmy je w naszym muzealnym kinie Kinematograf, ale również jeździliśmy z projektem do szkół licealnych i zawodowych. Kiedy z powodu pandemii kina zostały zamknięte, nie poddaliśmy się, ale przenieśliśmy cały projekt do Internetu. Zaangażowanie i kreatywność młodzieży przerosło nasze najśmielsze oczekiwania!
Rozmówki filmowe
Celem nowatorskich działań online prowadzonych przez Muzeum jest badanie związków języka polskiego i kina. Zamiast jednak koncentrować się na tych powiedzeniach z filmów fabularnych, które weszły do języka potocznego, chcieliśmy pokazać język potoczny utrwalany za pomocą filmów i przyjrzeć się zmianom zachodzącym w komunikacji międzyludzkiej, począwszy od lat 30. XX wieku, kiedy pojawił się film dźwiękowy, aż po współczesność.
Stworzyliśmy stronę internetową www.rozmowkifilmowe.pl na podobieństwo popularnych „rozmówek” do nauki języków obcych. Materiał można czytać, tak jak książeczkę, rozdział po rozdziale, podrozdział po podrozdziale, ale także korzystając z dostępnej na stronie wyszukiwarki. Wystarczy wpisać konkretne słowo lub wyrażenie i pokażą się wszystkie dialogi z jego użyciem.
Festiwal Mediów Człowiek
w Zagrożeniu
Po raz pierwszy w 30-letniej historii festiwalu, wszystkie projekcje i spotkania z twórcami zostały przeniesione do Internetu. Pomimo trudności udało nam się zaproponować widzom bogaty program i zorganizować rozmowy online z reżyserami i reżyserkami.
Więcej o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Edukacja online
Nasze lekcje i warsztaty muzealne zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Dzięki wysiłkom Dziełu Edukacji i Kultury Filmowej udało się przenieść znaczącą część naszych edukacyjnych działach do sfery online. Zrealizowaliśmy między innymi cykle: Muzealnie naturalnie, Samowyzwalacz – czyli edukacja dla dorosłych, Filmowe opowieści oraz (nowość!) 12 odcinków podcastu Cyfrowe Spotkania z Scheiblerami.
Blask stereoskopii
W ramach projektu „Blask stereoskopii” przeprowadziliśmy konserwację unikatowych eksponatów związanych z techniką stereoskopową: aparatów do fotografii stereoskopowej (marki Elite i Verascope), dwóch szafkowych przeglądarek wraz z kolekcją szklanych przeźroczy stereoskopowych oraz drewnianej przeglądarki mono- i stereoskopowej. We współpracy z Politechniką Łódzką powstały modele 3D prezentujące zasadę działania przeglądarek, którymi możecie się zachwycać na http://kinomuzeum.pl/blask-stereoskopii/
Spotkanie z Andrzejem Sewerynem
Zazwyczaj muzealny kalendarz wypełniony jest spotkaniami z gośćmi ze środowiska filmowego. W 2020 zdążyliśmy zorganizować ich jedynie kilka, ale za to jakich! Nasze zaproszenie przyjął Andrzej Seweryn i śmiało możemy stwierdzić, że było to jedno z najlepszych spotkań w historii naszej instytucji!
100. urodziny Federico Felliniego
W 2020 roku świętowaliśmy setne urodziny jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina – Federico Felliniego. Z tej okazji profesor Tadeusz Szczepański zabrał nas w fascynującą filmową podróż po Włoszech, a zwieńczeniem jego wykładu była projekcja nagrodzonego Oscarem arcydzieła „La strada”.
Akademia Polskiego Filmu
Cykl wykładów i projekcji od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko studentów. Nie mogliśmy z niego rezygnować również w tym roku! Wykłady online, prowadzone przez wybitnych filmoznawców (często w kameralnym wydaniu z kanapy w salonie) oraz seanse online umożliwiły widzom kontynuowanie przygody z polską kinematografią pomimo lockdownu.